Trwa ładowanie...

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia przedstawił stanowisko w sprawie pojawiających się w mediach pogłosek na temat ewentualnego obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Odniósł się on również do dalszych perspektyw walki z pandemią. - Czwarta fala jest nieuchronna - stwierdził.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Wiceminister zdrowia wyjaśnia Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Wiceminister zdrowia wyjaśnia Źródło: Anadolu Agency via Getty Images, fot: Anadolu Agency
d1uj3e1

Prezydent Francji oświadczył w poniedziałek, że szczepienia na COVID-19 we Francji nie będą obowiązkowe. Ci jednak, którzy dobrowolnie tego nie zrobią, będą musieli liczyć się ze znacznymi ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu. Osoby niezaszczepione nie będą mogły m.in. pójść do kawiarni czy restauracji, robić zakupów w centrach handlowych, korzystać z pociągów i samolotów na dłuższych trasach czy wchodzić do placówek medycznych. Podobną drogą planuje pójść Grecja.

Irlandia z kolei będzie wymagała, podobnie jak Niemcy czy Dania, zaświadczeń covidowych, by wejść do placówek gastronomicznych. Litwa zaś na wzór Wielkiej Brytanii planuje wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla pracowników systemu ochrony zdrowia.

Zobacz także: Szczepienia dzieci na COVID-19? Dr Sutkowski przedstawił prawdopodobną datę

Obowiązkowe szczepienia w Polsce?

Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że Polska nie planuje pójść drogą tak radykalnego nakłaniania do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. - Nie jestem zwolennikiem przymuszania, tylko tłumaczenia i pokazywania tych dobrych stron szczepionek - powiedział.

d1uj3e1

- Na razie sytuacja w Polsce jest stabilna - dodał.

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że żadna decyzja na szczeblu rządowym jeszcze na temat obowiązku szczepień nie zapadła. Zaznaczył jednak, że dyskusje się toczą.

Nachodzące zagrożenie

Waldemar Kraska został również zapytany o perspektywę czwartej fali pandemii. Wiceminister zdrowia stwierdził, że "jest to nieuchronne". - Jestem przekonany, że to nie będzie jednak taka skala, jak w trzeciej fali - powiedział.

d1uj3e1

Kraska podkreślił również, że rośnie odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta koronawirusa, co - jak wskazał - jest zwiastunem nadchodzącej fali.

- Trudno w tej chwili powiedzieć, czy to będzie połowa sierpnia, czy wrzesień, czy październik. To będzie oczywiście zależało od liczby osób, które się zaszczepią, a więc jak zawsze wszystko w naszych rękach - wskazał.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta.

W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.

d1uj3e1

Źródło: Program 1 Polskiego Radia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uj3e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uj3e1
Więcej tematów