Obostrzenia. Kiedy zostaną otwarte dyskoteki?
Liczba nowych przypadków koronawirusa w Polsce spada, więc rząd powoli decyduje się na luzowanie obostrzeń. Po częściowym "odmrożeniu" gastronomii i dopuszczeniu od 4 czerwca koncertów w plenerze, pojawiają się pytania, kiedy znów będzie można wybrać się do dyskoteki. Wiele wskazuje na to, że już w przyszłym tygodniu.
Rząd długo utrzymywał zamknięcie klubów tanecznych tłumacząc to ich specyfiką. Zwykle są to zamknięte, zatłoczone pomieszczenia, w których trudno o zachowanie jakiegokolwiek dystansu. Nie sprzyja temu też atmosfera zabawy panująca w takich miejscach.
Przypominano też przykłady Włoch czy Czech, gdzie dyskoteki były jednym z głównych miejsc przenoszenia COVID-19 na początku pandemii. Mimo tych ostrzeżeń, w wielu miastach w kraju szybko powstało "dyskotekowe podziemie".
Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie dyskotek?
Jednak wraz z postępami w szczepieniach oraz spadającymi statystkami nowych zakażeń i zgonów, rząd decyduje się dopuszczać do działalności kolejne branże. Po otwarciu pod pewnymi warunkami m.in. ogródków w restauracjach i koncertów plenerowych (od 4 czerwca) przyszła pora na dyskoteki - wynika z ustaleń RMF FM.
Zobacz też: zamieszanie wokół kandydata na RPO. Adam Bielan uderza w Jarosława Gowina
Jak podaje stacja, kluby taneczne mają wznowić działalność w przyszłym tygodniu, a decyzja w tej sprawie może zostać ogłoszona przez rząd już w najbliższy wtorek.
Z kolei jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, rząd Mateusza Morawieckiego w czerwcu wprowadzi dalsze poluzowanie obostrzeń. Zmiany mają dotyczyć w pierwszej kolejności zwiększenia dostępności w obiektach sportowych, galeriach handlowych i kościołach. Rząd chce również dopuścić możliwość większego otwarcia restauracji.
Coraz bardziej optymistyczne statystyki
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby odnotowano w Polsce 333 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 7 osób.
Wciąż trwa Narodowy Program Szczepień. W Polsce wykonano dotąd ponad 19,8 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest ponad 6,7 mln osób.
Źródło: RMF FM