OBOP: Polacy popierają Amerykanów
Ponad dwie trzecie Polaków (69%) popiera działania zbrojne Amerykanów i Brytyjczyków podjęte przeciwko terrorystom na terenie Afganistanu. Brak poparcia dla akcji zbrojnej wyraża jedna piąta respondentów (20%). Jedna dziesiąta ankietowanych (11%) nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu opublikowanego przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej.
Poparcie dla akcji zbrojnej przeciwko talibom, częściej niż inni, wyrażają prywatni przedsiębiorcy (87%) i badani z wykształceniem wyższym (82%). Brak poparcia najczęściej deklarują rolnicy (35%, z czego połowa - 17% - to zdecydowani przeciwnicy).
Zaledwie co pięćdziesiąty badany (2%) uważa, że działania zbrojne zakończą się w ciągu kilku tygodni. Nieco ponad jedna dziesiąta społeczeństwa (14%) wyraża przekonanie, że akcja Stanów Zjednoczonych potrwa kilka miesięcy. Blisko jedna piąta respondentów (18%) sądzi, że na zakończenie wojny w Afganistanie trzeba będzie poczekać przynajmniej rok. Stwierdzeniem, które najczęściej pada z ust Polaków jest jednak to, że konflikt afgański będzie trwał co najmniej kilka lat - pogląd ten towarzyszy niemal co drugiemu badanemu (47%). Jedna piąta Polaków (19%) nie jest w stanie przewidzieć czasu trwania operacji antyterrorystycznej.
Zaledwie czterech na stu Polaków (4%) twierdzi, że w konflikcie zwyciężą terroryści i oskarżani o ich wspieranie talibowie. O zwycięstwie USA i ich sojuszników przekonanych jest ponad połowa respondentów (58%). Niemal jedna piąta naszego społeczeństwa (18%) wyraża pogląd, iż w konflikcie afgańskim nie będzie zwycięzcy. Jedna piąta (20%) nie umie powiedzieć, która ze stron wygra w Afganistanie.
Połowa Polaków (49%) jest przekonana, że obecny konflikt nie ograniczy się tylko do Afganistanu, lecz obejmie swym zasięgiem także inne kraje podejrzewane o wspieranie terroryzmu. Przeciwnego zdania jest jedna czwarta badanych (25%). Niemal taka sama część polskiego społeczeństwa nie ma zdania na ten temat (26%).
Jedna piąta Polaków (22%) uważa, że akcje takie, jak ta w Afganistanie mogą rozwiązać problem terroryzmu na świecie. Jednak dwukrotnie więcej badanych jest odmiennego zdania - 44% wyraża opinię, że należy stosować inne metody w walce z terroryzmem. Jedna trzecia (34%) nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.(miz)