Trwa ładowanie...
d25qaka

OBOP: czy jesteśmy szczęśliwi?

Ponad 3/4 Polaków uważa się za ludzi szczęśliwych - wynika z ostatnich badań OBOP. Nieszczęśliwych jest 17%.

d25qaka

Według OBOP, im jesteśmy młodsi, tym szczęśliwsi. Nastolatki aż w 96% deklarują szczęście. Wśród 60-latków i starszych jest aż 35% ludzi nieszczęśliwych.

Szczęśliwi ludzie to przede wszystkim ci, którzy mają wyższe wykształcenie - aż 92% z nich deklaruje satysfakcję z życia. Im niższe mamy wykształcenie, tym rzadziej bywamy szczęśliwi. 73% osób z wykształceniem podstawowym stwierdziło, że są nieszczęśliwi.

95% studentów i uczniów, 94% kierowników i specjalistów, 92% pracowników administracji uważa się za szczęśliwych. Najbardziej niezadowoleni z życia są emeryci i renciści (tylko 34% zadowolonych) oraz bezrobotni. Aż 66% emerytów i rencistów jest nieszczęśliwych, bezrobotni to w 74% również ludzie nieszczęśliwi.

Generalnie według OBOP, w 99% osoby szczęśliwe to te, które mają współmałżonka lub stałego partnera i przy tym są zadowolone ze swojej sytuacji finansowej. Takie kryterium spełnia jednak tylko co 10 Polak.

Poczucie szczęścia wśród Polaków nie jest istotnie powiązane z płcią, z wielkością miejscowości, w jakiej mieszkają, poziomem dochodów, stosunkiem do wiary czy też poglądami politycznymi.

Na to, czy badani czuli się szczęśliwi, miała wpływ ich sytuacja rodzinna, warunki materialne, zadowolenie z pracy, mieszkania lub domu oraz stan zdrowia.(mon)

d25qaka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25qaka
Więcej tematów