Obniżka cen albo skreślenie z list leków refundowanych
Zespół do spraw gospodarki lekami
zaproponował skreślenie 162 preparatów z list leków refundowanych.
Stanie się tak, jeśli ich producenci nie zgodzą się na obniżkę cen
- poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
"Zespół, przygotowując nowy projekt wykazu leków refundowanych, kierował się troską o obniżenie wielkości współpłacenia przez pacjentów za leki podstawowe i uzupełniające" - poinformowała rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek.
Wcześniej stwierdziła ona, że zmiany będą zmierzać do zmniejszenia różnicy pomiędzy cenami leków zagranicznych a cenami leków krajowych, oraz że ma to zostać osiągnięte przez obniżenie cen leków importowanych.
Z komunikatu wynika, że zespół zaproponował usunięcie z aktualnie obowiązujących list 256 preparatów, w tym 72 na prośbę producenta lub z powodu skreślenia z rejestru, a 22 ze względu na przekwalifikowanie do kategorii leków używanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.
Pozostałe 162 preparaty zespół usunął, ponieważ ich ceny "rażąco" odbiegały od cen ich odpowiedników, znajdujących się w wykazach.
"Do podmiotów odpowiedzialnych za wspomniane 162 preparaty zostaną wysłane propozycje cenowe, których przyjęcie jest warunkiem ponownego umieszczenia w wykazie leków refundowanych" - poinformowała Gołąbek.
Na ustosunkowanie się do powyższych propozycji firmy mają dwa tygodnie od dnia ich otrzymania. Nowe listy leków refundowanych resort chce ogłosić w połowie sierpnia.
W ubiegłym roku w wyniku negocjacji resortu zdrowia z firmami farmaceutycznymi ceny około 2 000 leków zostały obniżone średnio o 18%. Wykaz leków refundowanych został wtedy skrócony o około 380 pozycji, do 2 180.