Trwa ładowanie...

Objawy COVID-19 są poważniejsze u konkretnej grupy osób. Nowe badania

Z badań przeprowadzonych w Hiszpanii wynika, że większość pacjentów, którzy mają poważne objawy COVID-19 i muszą być hospitalizowani, ma niedobór jednej witaminy.
Share
Objawy COVID-19 mogą być uzależnione od niedoboru witaminy D
Objawy COVID-19 mogą być uzależnione od niedoboru witaminy DŹródło: PAP, Fot: PAP, Leszek Szymański
d2wllfs

Objawy COVID-19. Najnowsze badania

Badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że ponad 80 proc. osób, które miały ciężkie objawy COVID-19 i przebywały w szpitalu, miało niedobór witaminy D. Swoją pracę opublikowali naukowcy z University of Cantabria w Santander w czasopiśmie "Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Witamina D zwana jest słoneczną witaminą, ponieważ jest wytwarzana w organizmie przy udziale promieniowania słonecznego. Niedobór witaminy D może skutkować m.in. chorobami układu krążenia, alergią, cukrzycą, problemami z układem kostnym. Witamina D wspomaga układ mięśniowo-szkieletowy, jak i immunologiczny. Niestety, przyjmując preparaty z witaminą D, łatwo możemy ją przedawkować, co jest bardzo niekorzystne dla organizmu. Dlatego najlepiej przyjmowanie witaminy D skonsultować ze specjalistą.

d2wllfs

Objawy COVID-19 są poważniejsze, gdy pacjentom brakuje witaminy D

Badania związane z wpływem witaminy D na stan pacjentów zakażonych koronawirusem wykazały, że az 80 proc. z 216 chorych na COVID-19, którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim Marqués de Valdecilla w Santander, miało zbyt niski poziom witaminy D w organizmie. Jak się okazało, na jej niedobór częściej cierpieli mężczyźni niż kobiety.

"Uważamy, że niedobór witaminy D powinien być diagnozowany i korygowany, szczególnie u osób silnie zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, czyli osób starszych, cierpiących na choroby współistniejące, czy pensjonariuszy domów opieki społecznej" – powiedział współautor badania, dr José L. Hernández z University of Cantabria.

Koronawirus w Polsce. Będzie całkowity lockdown? Szef KPRM Michał Dworczyk: nie można wykluczyć żadnych scenariuszy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wllfs

Podziel się opinią

Share
d2wllfs
d2wllfs
Więcej tematów