Obchody Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach
W całym kraju trwają obchody Dnia Wszystkich Świętych. Polacy odwiedzają groby swoich najbliższych. Na cmentarzach w całym kraju trwają kwesty na renowację starych zabytkowych grobowców.
Prymas Polski kardynał Józef Glemp podczas mszy na warszawskich Powązkach wezwał do modlitwy za wszystkich tych, którzy zginęli za wolność naszej Ojczyzny._ " Oni włączyli się w dzieło zbawienia "_ - zaznaczył kardynał. "Dziś, kiedy zbliża się 60. rocznica Powstania Warszawskiego nasza pamięć należy się przede wszystkim tym, którzy wtedy zginęli” - podkreślił prymas Glemp.
Po mszy prymas poprowadził tradycyjną procesję po alejach Powązek połączoną z poświęceniem nowego kolumbarium.
Od rana na wielu cmentarzach w kraju trwają kwesty. Na warszawskich Powązkach znani aktorzy i ludzie kultury jak co roku zbierają datki na renowację starych grobowców. Po raz 9 odbywa się kwesta na rzecz ratowania zabytków na starym cemntarzu przy Ogrodowej w Łodzi. Tradycyjnie biorą w niej udział politycy, aktorzy i dziennikarze oraz członkowie Towarzystwa Opieki na Starym Cmentarzem.
Na olsztyńskich nekropoliach trwa akcja "Ratujmy cmentarze". Znani Olsztynianie, dziennikarze oraz harcerze przez dwa dni zbierają pieniądze na renowację najstarszych nekropolii w mieście - na cmentarz świętego Józefa i świętego Jakuba.
Polacy 1 listopada odwiedzając groby najbliższych nie zapominają o miejscach pamięci i zbiorowych mogiłach. Od rana znicze płoną na włocławskiej tamie w miejscu męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Znicze zapłonęły także na największym cmentarzysku Europy w obozie Auschwitz - Birkenau. Kwiaty złożono pod ścianą śmierci, przy obozowej szubienicy i na ruinach krematoriów. W ten szczególny dzień do muzeum przyjechali bliscy ofiar obozu zagłady.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzą też w Polsce protestanci. Znicze zapłonęły na lublińskich protestanckim cmentarzu. Kościół protestancki w Polsce jest pod tym względem ewenementem, powiedział ksiądz Roman Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie. Luteranie na całym świecie, odwiedzają groby bliskich zmarłych w ostatnią niedzielę roku kościelnego. W Polsce, przesunięto to święto na 1 listopada, także ze względów klimatycznych.
Prawosławni również odwiedzą groby bliskich. W tym roku bowiem Dmitrowska Rodzicielska Sobota - jeden z dni w których Cerkiew modli się za zmarłych - przypada właśnie 1 listopada. (iza)