Trwa ładowanie...

Obchody w Auschwitz. Stanowcze słowa premiera

- Zagłady, która szła wtedy nie zrobili żadni naziści, ale zrobili hitlerowskie Niemcy. Państwo polskie stoi na straży prawdy, która w żaden sposób nie może być relatywizowana - mówił szef rządu w dzień obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. - Obojętność jest tym samym, co morderstwo - zacytowała Marka Edelmana wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w Warszawie.

Share
Obchody w Auschwitz. Stanowcze słowa premieraŹródło: PAP
d3hl20r

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili z rąk hitlerowców obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Co roku na uroczystości upamiętniające to wydarzenie przyjeżdża kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz.

Głos podczas obchodów zabrali także politycy.

d3hl20r

"Prawda nie może być relatywizowana"

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki: - Straszne świadectwa tamtych czasów niełatwo dziś przywoływać.

Szef rządu przywoływał historie ofiar z Auschwitz.

Opowiedział o tragicznych historiach i zapewnił. - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która w żaden sposób nie może być relatywizowana. Musimy spojrzeć prawdzie prosto w oczy. Po to, by ta okrutna śmierć w obozach nie została zapomniana.

Morawiecki podkreślił: - Zagłady, która szła wtedy nie zrobili żadni naziści, ale zrobili hitlerowskie Niemcy. Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą do dziś tak historycy określają. Całe zło wzięło się z tego państwa i nie wolno o tym zapominać, bo następuje relatywizacja zła.

d3hl20r

Premier mówił ponadto: - Państwo polskie stoi na straży prawdy, prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób. Taką obietnice pełnej prawdy o tamtych czasach chcę złożyć. Musimy prawdzie patrzeć prosto w oczy. Po to żeby ta śmierć okrutna, która dotknęła wszystkich więzionych tutaj, żeby oni nie zginęli jeszcze raz

- Każde życie to historia. Rodziny, człowieka. To historia, która powinna się skończyć w inny sposób. Musimy o tych osobach pamiętać, bo ta pamięć pozwala nam myśleć i zrozumieć, co takiego się stało, że człowiek potrafił innym ludziom zgotować taki los - mówiła z kolei - podczas obchodów w Warszawie - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak dodawała: - W dzisiejszych czasach, kiedy znowu słowa zaczynają zabijać, kiedy znowu słyszymy o zachowaniach, które nie powinny mieć miejsca, kiedy pamiętamy o tym, co się wydarzyło, musimy reagować. Musimy pamiętać, że jeśli nie reagujemy na słowa nienawiści, to dajemy przyzwolenie, że w czyjejś głowie rodzi się upiorny plan.

Wicemarszałek Sejmu zacytowała także Marka Edelmana.

d3hl20r

- On chyba najmądrzej powiedział o tym, co powinniśmy robić. Żeby to, co się wydarzyło, nie poszło na marne. Żeby wiedzieć, co działać i co czynić. Marek Edelman powiedział, że obojętność to to samo, co morderstwo. "Jak przyglądasz się złu i odwracasz głowę, albo nie pomagasz, kiedy możesz, to stajesz się odpowiedzialny. Bo twoje odwracanie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła". - mówiła Kidawa-Błońska.

- Nie odwracajmy głowy od zła, reagujmy - zakończyła wicemarszałek.

Narodowcy na obchodach

W dzień obchodów wyzwolenia nazistowskiego obozu aktywni byli także polscy "narodowcy".

Grupa około dwustu narodowców pojawiła się dzisiaj w Oświęcimiu z okazji 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Przemaszerowali od dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko ich obecności protestowały cztery osoby, które trzymały transparent "Faszyzm stop!" oraz flagę Izraela.

d3hl20r

- Chcemy uczcić pamięć pomordowanych w obozie. Media akcentują tylko celebrę z udziałem najwyższych władz państwowych, w Birkenau. Zgromadziliśmy się, żeby przemaszerować do byłego obozu Auschwitz I i oddać cześć pomordowanym Polakom oraz wszystkim innym ofiarom. Chcemy naszą obecnością upamiętnić tych, którzy zginęli. Nasz cel jest pokojowy, patriotyczny - powiedział organizator wydarzenia Andrzej Krawczyk.

d3hl20r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hl20r
Więcej tematów