Obchody rocznicy katastrofy bez bliskich ofiar
W obchodach pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Warmii i Mazurach nie będą brały udziału rodziny ofiar tragedii - wyjeżdżają do Warszawy i Smoleńska. Z woj. warmińsko-mazurskim związanych było kilka ofiar katastrofy smoleńskiej: Aleksander Szczygło, który mieszkał pod Biskupcem, urodzony i związany rodzinnie z Lidzbarkiem Warmińskim bp Tadeusz Płoski oraz urodzeni w regionie Grażyna Gęsicka oraz Maciej Płażyński. Bliscy żadnej z tych osób nie będą brali udziału w regionalnych uroczystościach poświęconych rocznicy katastrofy smoleńskiej.
- Ustaliliśmy, że podzielimy się tak, by nasza rodzina była i na miejscu katastrofy, i na grobie Grażyny - powiedział Aleksander Dusyn, brat Grażyny Gęsickiej. Ojciec tragicznie zmarłej posłanki wyjeżdża w sobotę do Smoleńska w grupie osób towarzyszących prezydentowej Annie Komorowskiej. Natomiast matka i brat będą w niedzielę na głównych uroczystościach państwowych na warszawskich Powązkach.
W obu tych miejscach będą również najbliżsi posła Aleksandra Szczygły. - Będą w niedzielę na mszy na lotnisku Okęcie, potem na Powązkach i katedrze polowej WP. Mam też zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Natomiast siostra z bratem wybierają się do Smoleńska - powiedziała Ewa Szczygło, siostra posła.
W niedzielę po mszy w olsztyńskiej katedrze za ofiary katastrofy smoleńskiej na tzw. trakcie biskupim w Bałdach (aleja, którą przez wieki wjeżdżali na Warmię biskupi, byli tam uroczyście witani) odbędzie się odsłonięcie głazu poświęconego pamięci bp. Płoskiego. - Jego bliscy nie będą uczestniczyć w tej imprezie, ponieważ chcą być na głównych uroczystościach w Warszawie - powiedział wicedyrektor gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Robert Szewczyk. To urząd marszałkowski wraz z kurią organizują tę uroczystość.
W niedzielę urząd wojewódzki organizuje na olsztyńskiej starówce apel pamięci. - Będą m.in. odczytywane nazwiska poległych w Katyniu i zmarłych w katastrofie, apel będzie miał bardzo uroczystą oprawę - powiedziała rzecznik wojewody Edyta Wrotek.
Odrębne, trwające od niedzieli uroczystości w Olsztynie zorganizowali członkowie honorowego komitetu Lecha Kaczyńskiego z czasów jego kampanii prezydenckiej. Tygodniowe obchody rocznicy rozpoczęli 3 kwietnia mszą w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej, w którym złożono urny z ziemią z Katynia i Smoleńska. Dwa dni później na uniwersytecie odbyła się konferencja, podczas której wspominano prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy związane z regionem. W sobotę organizatorzy tygodnia smoleńskiego planują przemarsz pod pamiątkowy kamień w Parku im. Kusocińskiego, gdzie odbędą się modlitwy ekumeniczne i zapłoną znicze. Tego samego dnia na zamku odbędzie się koncert kameralny pt. "Muzyka i poezja elegijna. Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego".
Olsztyńscy radni uczczą pamięć zmarłych paląc znicze (96 sztuk) na rondzie nazwanym pl. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Rocznicowe uroczystości odbędą się także na lotnisku w Wilamowie pod Kętrzynem, gdzie niespełna miesiąc po katastrofie odsłonięto pierwszy w Polsce obelisk smoleński. Przedstawia on wykonany z surowego żeliwa rozerwany samolot, który rdzewiejąc ma symbolizować krwawienie. Tam odbędzie się apel poległych.