Trwa ładowanie...
d1p5dhz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

• Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
• Uroczystości w Warszawie odbędą się popołudniu
• Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu można uczcić również zapalając Światło Pamięci w internecie
• Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
(WP.PL)
d1p5dhz

Modlitwą ekumeniczną, apelem pamięci i złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych i religijnych pod Pomnikiem Bohaterów Getta stolica uczci w środę Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Inaugurację warszawskich uroczystości, objętych honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zaplanowano na popołudnie. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz organizacji społecznych i religijnych złożą wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli, połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.

Zaplanowano również uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona ofiar, które zginęły w czasie Holokaustu. Każda z przybyłych osób będzie mogła się włączyć w tę formę hołdu. Przedstawiciele Fundacji Shalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

d1p5dhz

- To bardzo istotne dla nas święto tym bardziej, że w tym samym dniu przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Zapalenie tego dnia Światła Pamięci jest dla nas niezwykle ważnym gestem pamięci o tych, którzy odeszli. Zawsze podkreślam, że pamięć jest ojczyzną Żydów, dlatego to bardzo ważne, że pamiętamy - podkreśla Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, współorganizującej obchody wspólnie m.in. ze Stołeczną Estradą.

Akcja ma charakter ogólnopolski. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu można uczcić również zapalając Światło Pamięci w internecie. Wystarczy odwiedzić stronę Fundacji Shalom na Facebooku i udostępnić na swoim profilu zamieszczone tam zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę.

Stołeczne obchody zakończy wieczorny spektakl "Noc całego życia" w reż. Szymona Szurmieja na podstawie scenariusza Ryszarda Marka Grońskiego w Teatrze Żydowskim. Przedstawienie jest poświęcone ostatnim chwilom Janusza Korczaka przed Zagładą, w których wspomina swoje życie.

Po spektaklu, jak podaje Fundacja Shalom, przedstawiciele Ministerstwa Kultury wręczą kilkunastu pracownikom działów artystycznego, administracyjnego i technicznego Teatru Żydowskiego Medale Złote za długoletnią służbę oraz Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi.

d1p5dhz

W godz. 12-18 ulicami miasta przejedzie także pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Ma on symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim i przypominać mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w gettach i obozach zagłady. - Ten tramwaj zatrzymuje się na przystankach, drzwi się otwierają, ale nikt nie wysiada, ani nie wsiada. To niezwykłe memento przypominające o tych, których już nie ma - zaznacza Tencer.

Tramwaj będzie jeździł trasą pl. Narutowicza-Filtrowa-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-al. Jana Pawła II-Popiełuszki-Metro Marymont-Popiełuszki-al. Jana Pawła II-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-pl. Narutowicza.

W obchody włączy się też Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na stronie www.polin.pl będzie można zapoznać się z relacjami Ocalonych z Zagłady z kolekcji historii mówionej placówki m.in. relacją Samuela Willenberga "To trwa parę minut", historią Haliny Aszkenazy-Engelhardt "Wagony śmierci" i opowieścią Romana Kenta "Komendant był dla nas jak Bóg". Relacje będzie można też obejrzeć w siedzibie muzeum.

Historia Kenta będzie także podstawą warsztatów dla rodziców i dzieci w wieku 7-12 lat w Miejscu Edukacji Rodzinnej "U króla Maciusia". Chętni będą mogli też wziąć udział w bezpłatnym spacerze tematycznym po galeriach Zagłada i Powojnie wystawy stałej Muzeum przybliżającym Holokaust i odradzanie się życia żydowskiego po 1945 r. Spacer poprowadzi Natalia Sineaeva-Pankowska. Placówka zaplanowała także pokaz filmu Andrasa Kovacsa "Zimne dni", do którego wprowadzenie wygłosi dr Mateusz Werner.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi.

d1p5dhz

Podziel się opinią

Share

d1p5dhz

d1p5dhz
Więcej tematów