Obchody 70. urodzin Kilara w Teatrze Wielkim
W piątek w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 70. urodzin Wojciecha Kilara, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, twórcy muzyki symfonicznej, kameralnej i filmowej.
Kilar urodził się w 1932 roku we Lwowie. Ukończył studia kompozytorskie u Bolesława Woytowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 60. uległ wpływom awangardy, lecz po studiach w Paryżu u Nadii Boulanger wybrał muzykę poważną. Manifestem "antyawangardowym" Kilara był "Krzesany" z 1974 roku, utwór oparty na ludowej melodyce, który został skrytykowany przez środowisko muzyczne, natomiast był entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
Wiele utworów Wojciecha Kilara powstało pod wpływem inspiracji tatrzańskich, np: "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa". Kompozytor tworzy także dzieła związane z wielkimi wydarzeniami w Polsce - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus" oraz "Victoria".
Wojciech Kilar jest autorem muzyki do 150 filmów. Współpracował z takimi reżyserami, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz. Jest także autorem muzyki do kilku filmów hollywoodzkich m.in. "Draculi" Francisa Forda Coppoli, "Portretu Damy" Jane Campion, "Śmierć i dziewczyna" Romana Polańskiego, "Król i ptak" Paula Grimaulta i "Król ostatnich dni" Thomasa Toelle.
Najnowsze kompozycje Kilara to muzyka do obrazów: "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy i "Dziewiąte Wrota" Romana Polańskiego.
Wojciech Kilar jest laureatem wielu wyróżnień, m.in. nagrody kompozytorskiej Fundacji im. Lili Boulanger, nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego oraz nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego. W maju 2000 roku kompozytor otrzymał Złote Berło, najwyższą nagrodę w kulturze polskiej, przyznaną przez Fundację Kultury Polskiej za wybitną działalność intelektualną. (mk)