Trwa ładowanie...

Obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. We wtorek oficjalne uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Węgier, ale bez "apelu smoleńskiego"

• 28 czerwca przypada 60. rocznica Poznańskiego Czerwca
• W oficjalnych uroczystościach na placu Mickiewicza wezmą udział prezydenci Polski i Węgier
• Nie będzie asysty wojskowej, ponieważ prezydent Poznania nie zgodził się, aby w trakcie apelu pamięci oddawano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
• Zwieńczeniem obchodów będzie widowisko multimedialne wyreżyserowane przez Jana Komasę

Obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. We wtorek oficjalne uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Węgier, ale bez "apelu smoleńskiego"Źródło: Urząd Miasta Poznania, fot: archiwum
d26tvuv
d26tvuv

28 czerwca przypada 60. rocznica krwawo stłumionej, pierwszej demonstracji przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom Polski Ludowej. W ulicznych walkach zginęło ponad 50 osób, w tym 13-letni Romek Strzałkowski, który stał się symbolem tragicznych wydarzeń nazywanych Poznańskim Czerwcem’56.

Tegoroczne obchody z uwagi na okrągłą rocznicę będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. Na placu Mickiewicza pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z czerwca 1956 r. będą przemawiać m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader. W programie obchodów przewidziano także przemówienie byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.

Uroczystościom miała towarzyszyć asysta wojskowa oraz apel pamięci. Ponieważ w jego trakcie na polecenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza miano oddać cześć także ofiarom katastrofy smoleńskiej, co oburzyło wielu poznaniaków, w tym część kombatantów, dlatego prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zrezygnował z udziału wojska w uroczystościach.

d26tvuv

- W czasie oficjalnych uroczystości wspomnienie poległych zostanie odczytane przez osobę cywilną. W obchodach na placu Adama Mickiewicza wezmą udział poznańscy harcerze, a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Miasta Poznania przy MPK w Poznaniu - poinformował w piątek Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania.

Oficjalne obchody 60. Rocznicy Czerwca'56 rozpoczną się mszą świętą w kościele oo. Dominikanów. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przejdą na plac Mickiewicza. Zwieńczeniem obchodów będzie plenerowe widowisko multimedialne pt. "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" wyreżyserowane przez Jana Komasę. Rozpocznie się ono o godz. 22, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Poniżej scenariusz głównych uroczystości:

godz. 20.30 - Początek uroczystości przy Pomniku Poznańskiego Czerwca'56

godz. 20:33 - Odśpiewanie Hymnu Państwowego - 4 zwrotki (Orkiestra Miasta Poznania przy MPK w Poznaniu)

d26tvuv

godz. 20:37 - Powitanie zebranych gości

godz. 20:45 - Wystąpienie Prezydenta RP, Andrzeja Dudy

godz. 20:50 - Wystąpienie Prezydenta Węgier, Janosa Adera

godz. 21:00 - Wystąpienie Prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka

godz. 21:05 - Wystąpienie byłego Prezydenta RP, Lecha Wałęsy

godz. 21:10 - Wystąpienie Prezes Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec'56, Aleksandry Banasiak

godz. 21:15 - Wystąpienie Przewodniczącego Zarządu Regionu Wlkp. NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", Jarosława Lange

d26tvuv

godz. 21:20 - Występ chóru św. Efraima z Węgier

godz. 21:35 - Wspomnienie poległych w Czerwcu 1956 roku, które zostanie odczytane przez osobę cywilną

godz. 21:45 - Ceremonia składania kwiatów

godz. 21:55 - Podziękowanie za udział oraz zaproszenie do pozostania na placu Mickiewicza i finałowego spektaklu wieńczącego obchody 60 r. PPCz'56 i Festiwalu Malta

godz. 22.00 - Finałowy koncert obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca '56 - multimedialne widowisko w reżyserii Jana Komasy.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d26tvuv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26tvuv
Więcej tematów