Trwa ładowanie...
dvwkzr0

Obchody 25-lecia wyborów samorządowych. Okazja na bezpłatne zwiedzenie wielu miejsc

We Wrocławiu odbędą się wydarzenia związane z obchodami 25. rocznicy funkcjonowania lokalnego samorządu. Z tej okazji wiele wrocławskich instytucji kulturalnych oraz centrów rozrywki oferuje korzystne zniżki i dodatkowe atrakcje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obchody 25-lecia wyborów samorządowych. Okazja na bezpłatne zwiedzenie wielu miejsc
(WP, Fot: Michał Dzierżak)
dvwkzr0

Od środy, 27 maja, rozpoczną się obchody 25-lecia wrocławskiego samorządu. Tego dnia, w 1990 r. odbyły się pierwsze w III RP wybory do samorządów lokalnych. Organy samorządów terytorialnych zostały w 1950 r. zlikwidowane na mocy ustawy, a ich miejsce zajęły Rady Narodowe. Z okazji 25. rocznicy wyborów do przywróconych samorządów wiele miejscowości w Polsce przygotowało uroczystości jubileuszowe.

We Wrocławiu rozpoczną się one o 16.00 27 maja mszą św. w bazylice pw. św. Elżbiety. Godzinę później w ratuszu odbędzie się uroczyste spotkanie radnych Rady Miejskiej wszystkich kadencji, a obok pomnika Aleksandra Fredry otwarta zostanie wystawa „Wrocławskie metamorfozy”. Dzień później, o godzinie 10.00 w Sali Sesyjnej RM odbędzie się konferencja naukowa poświęcona 25 latom pracy samorządu terytorialnego we Wrocławiu. Podczas niej głos zabiorą m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski oraz wybitni profesorowie, wśród których należy wymienić Leona Kieresa, Włodzimierza Suleję oraz Grzegorza Straucholda.

Obok części oficjalnej obchodów, samorząd gminy Wrocław zaprasza do placówek kulturalnych i rozrywkowych w mieście. Jest to szczególna okazja, ponieważ przygotowały one liczne zniżki oraz dodatkowe atrakcje. Jest to również okazja, by zobaczyć miejsca, które nie są na co dzień dostępne dla zwiedzających.

dvwkzr0

27 i 28 maja wstęp do wrocławskiego zoo będzie o połowę tańszy. Także w środę oraz czwartek na zwiedzanie obiektu w promocyjnych cenach zaprasza Stadion Wrocław. W środę również na przechadzkę po zapleczach zaprasza wrocławski aquapark. Jednak aby skorzystać z oferty zarówno stadionu, jak i parku wodnego, należy uprzednio zarejestrować się.

29 maja od 15.00 do 19.00 bezpłatnie będzie można odwiedzić Centrum Poznawcze Hali Stulecia. Tego dnia swoje podwoje otworzą również trzy laboratoria Wrocławskiego Parku Technologicznego. Do każdego z laboratoriów będą dwa wejścia, jednak by z nich skorzystać również należy się wcześniej zarejestrować.

Kulminacja wydarzeń nastąpi 30 maja, w sobotę. Od 10.00 będzie można zwiedzać budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Sukiennice 9, w tym gabinetu prezydenta oraz Sali Sesyjnej. Dodatkowo, tego dnia pojawi się możliwość spotkania z prezydentem oraz radnymi miejskimi. Od 10.00 można również bezpłatnie zwiedzić tereny toru wyścigów konnych na Partynicach oraz zaplecza Teatru Capitol. 30 maja dostępna dla zwiedzających będzie także nieczynna zajezdnia tramwajowa „Dąbie”, a dodatkowo organizowane będą przejażdżki odrestaurowanym tramwajem Konstal 4N. Bezpłatnie można będzie odwiedzić tego dnia także Ogród Japoński.

Również w sobotę zwiedzanie swoich zakładów proponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodne i Kanalizacyjne, jednak obowiązują rezerwacje. Do zobaczenia będzie oczyszczalnia ścieków „Janówek”, zakład produkcji wody „Na Grobli” oraz stacja badawcza „Mokry Dwór”.

dvwkzr0

W niedzielę Teatr Lalek o 12.00 i 18.00 zaprasza na plenerowy spektakl „Magiczny Teatr Automat”. Wstęp wolny. Tego dnia odbędą się także otwarte pokazy oraz warsztaty w Humanitarium.

Dokładny program obchodów rocznicowych i towarzyszących wydarzeń dostępny jest na stronie wroclaw.pl. Tam też znaleźć można dane kontaktowe instytucji pozwalające na dokonanie rezerwacji.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dvwkzr0

Podziel się opinią

Share
dvwkzr0
dvwkzr0