Trwa ładowanie...
d1v1jo1

Obama do Netanjahu: konieczne jest natychmiastowe wstrzymanie ognia w Gazie

Prezydent USA Barack Obama wezwał w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do "natychmiastowego i bezwarunkowego" wstrzymania ognia w Strefie Gazy z powodów humanitarnych. Dodał, że powinno to być wstępem do trwałego zakończenia walk - poinformował w niedzielę Biały Dom. W nocy z niedzieli na poniedziałek również Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do "natychmiastowego i bezwarunkowego przerwania ognia". Rada zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wstrzymanie ognia umożliwi cywilom uzupełnienie zapasów żywności i wody
Wstrzymanie ognia umożliwi cywilom uzupełnienie zapasów żywności i wody (PAP/EPA, Fot: JIM HOLLANDER)
d1v1jo1

RB ONZ: natychmiast przerwać walki w Strefie Gazy

Obama wezwał też do ostatecznego i trwałego zakończenia walk między Izraelem i bojownikami Hamasu w Gazie na podstawie porozumienia o wstrzymaniu ognia z 2012 r. Wstrzymanie ognia jest "imperatywem strategicznym" - powiedział amerykański prezydent.

Dodał, że "jakiekolwiek trwałe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego musi przewidywać rozwiązanie ugrupowań terrorystycznych i demilitaryzację Strefy Gazy".

d1v1jo1

Obama wyraził zaniepokojenie wzrastającą liczbą ofiar wśród cywilnej ludności palestyńskiej oraz w Izraelu, a także pogarszającą się sytuacją humanitarną ludności Strefy Gazy.

Amerykański prezydent potępił ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy i uznał "prawo Izraela do obrony" równocześnie wyrażając poparcie dla propozycji Egiptu rozwiązania konfliktu.

Netanjahu również poparł egipski plan pokojowy. "Inicjatywa Egiptu jest jedyną, która wchodzi w grę" - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC. Wcześniej Netanjahu odrzucił propozycje pokojowe, które przywiózł do Kairu sekretarz stanu USA John Kerry, uznając je za zbyt sprzyjające Hamasowi.

Izrael i Hamas wzajemnie oskarżają się o kontynuowanie walk w Gazie, mimo wcześniejszej zgody obu stron na 24-godzinne wstrzymanie ognia.

d1v1jo1

Podziel się opinią

Share
d1v1jo1
d1v1jo1
Więcej tematów