Obajtek i Morawiecki wezwani. Podano datę

W najbliższy wtorek komisja śledcza zajmująca się tzw. aferą wizową ma zamiar przeprowadzić przesłuchanie dwóch byłych prezesów Orlenu i Grupy Azoty, Daniela Obajtka oraz Tomasza Hinca. Następnego dnia na przesłuchanie ma stawić się były premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek
Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek
Źródło zdjęć: © PAP
Mateusz Dolak

Komisja zamierza zadać pytania byłym prezesom Orlenu i Grupy Azoty dotyczące m.in. zatrudniania obcokrajowców przy realizacji inwestycji prowadzonych przez obie spółki, takich jak Olefiny III i Polimery Police.

Michał Szczerba, przewodniczący komisji, poinformował, że mimo prób doręczenia wezwania na przesłuchanie przez policję, Daniel Obajtek nadal go nie odebrał. Szczerba dodał, że zaplanowane na wtorek posiedzenie komisji odbędzie się niezależnie od tego, czy Obajtek odbierze wezwanie, czy nie. Wyraził nadzieję, że świadek stawi się na przesłuchaniu, zważywszy na to, że "fakt przesłuchania jest publiczny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Gdyby się okazało, że Daniel Obajtek nie odbierze wezwania od policji przed posiedzeniem, komisja wystąpi do sądu o nałożenie na niego kary porządkowej - powiedział Szczerba. Według niego były prezes Orlenu aktualnie przebywa za granicą.

Daniel Obajtek kandyduje do PE

Daniel Obajtek jest kandydatem do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na podkarpackiej liście Prawa i Sprawiedliwości. Rafał Bochenek, rzecznik PiS, powiedział w czwartek w Sejmie, że nie wie, czy były prezes Orlenu stawi się na przesłuchanie i trzeba o to zapytać samego zainteresowanego.

Zaznaczył jednak, że Obajtek jest "bardzo aktywny w terenie, co można obserwować w mediach społecznościowych, spotyka się z mieszkańcami Podkarpacia, uczestniczy w różnego rodzaju wydarzeniach".

Na pytanie, czy były szef koncernu weźmie udział w jakichkolwiek wydarzeniach partii związanych z kampanią wyborczą, Bochenek odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość nie ingeruje w kalendarz swoich kandydatów, ponieważ każdy z nich ma własny plan na swoją kampanię.

Przesłuchanie na komisji

W środę o godzinie 10 na przesłuchanie został wezwany były premier Mateusz Morawiecki. Planowane jest przeprowadzenie z nim rozmowy na temat kwestii bezpieczeństwa związanych z systemem wydawania wiz, w tym na temat programu Poland Business Harbour. Program ten zakładał uproszczenie procedury wizowej dla firm, startupów i specjalistów IT, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Za jedną ze ścieżek programu odpowiadała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i GovTech. Na koniec stycznia tego roku program PBH został zawieszony.

Ostatnie przesłuchania zaplanowane przez komisję mają odbyć się 4 czerwca - z byłym szefem MSZ Zbigniewem Rauem i 5 czerwca - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wstępna wersja sprawozdania z prac komisji ma być przedstawiona 10 czerwca.

Komisja prowadzi śledztwo w sprawie nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)