Obajtek stanie przed komisją śledczą ds. afery wizowej. Podano datę
Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, został wezwany na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej, które odbędzie się 28 maja - taką informację przekazał przewodniczący komisji, Michał Szczerba z KO.
09.05.2024 | aktual.: 09.05.2024 10:32
"Olefiny III. Wstrząsające relacje cudzoziemców pracujących przy inwestycji Orlenu. Wyzysk i łamanie praw pracowniczych. Ale też nowa odsłona afery wizowej, która wyłania się z dokumentów" - czytamy we wpisie Szczerby na na platformie X.
W trakcie posiedzenia we wtorek komisja śledcza podjęła decyzję o wezwaniu na przesłuchanie kilku dodatkowych świadków, wśród których znalazł się były prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Wezwanie na przesłuchanie dla Obajtka zostało wyznaczone na 28 maja o godz. 10.00.
Wcześniej, w rozmowie z PAP, Szczerba wyjaśnił, że komisja zgromadziła dokumenty z MAP, które wskazują na nieprawidłowości podczas "ściągania" pracowników przez dwie spółki z udziałem Skarbu Państwa - Orlen i Grupę Azoty - dla ich inwestycji.
Szczerba wyjaśnił, że osoby wskazywane przez obie te spółki otrzymywały wizy, jako przyszli pracownicy inwestycji, a jednocześnie duża część tych osób albo w ogóle nie pojawiała się w Polsce, albo w miejscu pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Duża część osób również opuszczała tę pracę po krótkim czasie, co oznacza tak naprawdę, że stworzono jakiś kanał przerzutowy dla znaczącej liczby osób - tłumaczył Szczerba. Dodał, że nieprawidłowości dotyczą również dopisywania do listy pracowników osób niezwiązanych bezpośrednio z tymi inwestycjami, "które nawet nie wiedziały, dokąd jadą".
Badane są przestępstwa z lat 2019-2023
W Płocku mieści się główny zakład produkcyjny Orlenu, który jest największym w Polsce kompleksem rafineryjno-petrochemicznym i jednym z największych w Europie. W czerwcu 2021 roku, koncern podpisał umowę na budowę tam kompleksu Olefiny III ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie.
Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.
Źródło: PAP