PolskaO. Żelazek laureatem Nagrody im. Sergio Vieira de Mello

O. Żelazek laureatem Nagrody im. Sergio Vieira de Mello

O. Marian Żelazek, werbista misjonarz od ponad 55 lat pracujący w Indiach, i Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego są tegorocznymi laureatami Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, przyznawanej za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się w czwartek w Willi Decjusza w Krakowie. Nagroda ma charakter honorowy. Jej patron Sergio Vieira de Mello był specjalnym wysłannikiem ONZ do Iraku. Zginął w zamachu bombowym w Bagdadzie 19 sierpnia 2003 r.

Laureatów wyłoniono spośród 9 nominowanych osób i 21 organizacji pozarządowych. O przyznaniu nagrody zdecydowała 12-osobowa kapituła, w której zasiedli m.in. przedstawiciele prezydenta RP, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, ambasad Brazylii i USA. Uroczystość odbyła się w trakcie międzynarodowej konferencji o dążeniu do wolności i składnikach dialogu - "Łagodne Rewolucje". Wyróżnieni otrzymali dyplom i statuetki.

Ks. Marian Żelazek - misjonarz werbista ze Zgromadzenia Słowa Bożego (Societas Verbi Divini) - urodził się w 1918 r. W 1939 roku przyjął śluby zakonne, okupację przeżył w obozach koncentracyjnych. Po wojnie wyjechał na studia do Rzymu i tam w 1948 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1950 r. wyjechał do Indii, gdzie pracuje do dziś, opiekując się trędowatymi. W 2002 r. zawiązał się komitet nominujący o. Mariana Żelazka do Pokojowej Nagrody Nobla 2002. Nominacja ta jest co roku odnawiana.

Laureat nagrody telefonicznie podziękował za wyróżnienie. Oddalony tysiące kilometrów od was czuję, że przemawiam do moich sióstr i braci w Krakowie, którzy jak Sergio de Mello poświęcili się i poświęcają sprawie pokoju i sprawiedliwości społecznej na tej naszej ziemskiej planecie, na której razem mieszkamy - powiedział misjonarz do zebranych.

Jak dodał, "zadanie budowania cywilizacji miłości, która spoczywa na fundamencie pokoju i sprawiedliwości społecznej, nie jest łatwą rzeczą". Wymaga odwagi i przedsiębiorczości, pracy i ofiary, nieraz najwyższej ofiary życia, jaką złożył Sergio De Mello w Iraku - powiedział o. Żelazek. Podkreślił również, że czuje się "niezasłużenie zaszczycony" nagrodą, która będzie dla niego zachętą do wytrwałości w pracy misjonarskiej.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego powstała w 1990 roku z inicjatywy Polaków, Niemców, Holendrów i Amerykanów współpracujących z wrocławskim Klubem Inteligencji Katolickiej. Powołano ją do życia jako platformę dla europejskiego dialogu.

W swojej nazwie fundacja nawiązuje do miejscowości Krzyżowa na Dolnym Śląsku, gdzie w czasach II wojny światowej działała antyfaszystowska grupa opozycyjna zwana "Kręgiem z Krzyżowej", dając przykład odwagi cywilnej i wspólnego działania pomimo różnic politycznych i religijnych. Miejscowość tę wybrano w 1989 roku na miejsce Mszy Pojednania z udziałem ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Msza Pojednania stała się momentem przełomowym w stosunkach polsko- niemieckich i zapoczątkowała nowy rozdział w kontaktach i współpracy między Polską a Niemcami.

Sergio Vieira de Mello studiował w Brazylii, Szwajcarii i we Francji. Miał tytuł doktora filozofii i nauk humanistycznych paryskiej Sorbony. W ONZ pracował od 1969 roku. Brał udział m.in. w misjach pokojowych w Bangladeszu, Sudanie, na Cyprze, w Mozambiku i Peru. W latach 1991-96 był specjalnym wysłannikiem Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) w Kambodży. Pracował także w Kosowie i Timorze Wschodnim. We wrześniu 2002 r. de Mello został Wysokim Komisarzem ONZ ds. Praw Człowieka. W maju 2003 r. podjął się misji specjalnego przedstawiciela ONZ w Iraku. Zginął w wieku 55 lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)