Trwa ładowanie...

O. Tadeusz Rydzyk i Jan Pietrzak beneficjentami Fundacji PZU

Powołana w 1997 roku Fundacja PZU w ciągu ostatnich czterech lat, poza konkursem, przekazała ponad 7 mln zł dotacji fundacjom Jana Pietrzaka i o. Tadeusza Rydzyka.

O. Tadeusz Rydzyk i Jan Pietrzak beneficjentami Fundacji PZUO. Tadeusz Rydzyk i Jan Pietrzak beneficjentami Fundacji PZUŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
dd2550u
dd2550u

Zgodnie z regulaminem Fundacja PZU ma wspierać rodziny i osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, prowadzić działania na rzecz niepełnosprawnych, pomagać ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych, inicjować akcje związane z bezpieczeństwem na drogach, a także podtrzymywać tradycję narodową. Roczny budżet fundacji to ok. 20 mln zł - przypomina portal wyborcza.pl.

Fundacja, rozdając dotacje, kieruje się wynikami rozpisanych przez siebie konkursów. Może jednak także poza konkursem wybierać beneficjentów, których zamierza wspierać. W takim przypadku jednak, zgodnie z cytowanym przez portal wyborcza.pl regulaminem, nie może finansować projektów, których celem jest: działanie na rzecz osiągnięcia zysku, wspieranie i wywieranie wpływu na procesy legislacyjne lub na wyniki jakichkolwiek wyborów powszechnych. Ma też zakaz wspomagania partii politycznych oraz "celów religijnych i politycznych”.

Czy dotacje dla Fundacji LuX Veritas o. Tadeusza Rydzyka i Towarzystwa Patriotycznego - Fundacji Jana Pietrzaka zostały przyznane zgodnie z regulaminem? Zdaniem portalu wyborcza.pl - nie.

Fundacja PZU dała ponad 6 mln zł fundacji o. Rydzyka

Fundacja o. Rydzyka otrzymała pieniądze poza konkursem czterokrotnie: dwa razy po 100 tys. zł i dwa razy po 3 mln zł.

dd2550u

Mniejsze kwoty przeznaczone były na organizację pikników "Dziękczynienie w Rodzinie". Te większe na finansowanie projektu "By pamięć o nich trwała”. Jak przypomina portal wyborcza.pl chodzi o sfinansowanie budowy kaplicy w Toruniu. Na jej ścianach zostanie upamiętnionych ponad 1000 Polaków, którzy zginęli, pomagając Żydom podczas okupacji hitlerowskiej.

Fundacja PZU przekazywała Lux Veritas kolejne dotacje - jak informuje wyborcza.pl - mimo że ta, nie rozliczyła się z wydatkowania poprzednich, choć miała taki obowiązek.

Jak to możliwe? Regulamin Fundacji PZU przewiduje takie rozwiązanie. "Jeżeli złożony wniosek dotyczy kolejnego projektu lub kontynuacji projektu dofinansowanego przez Fundację, a sprawozdanie końcowe z realizacji poprzedniego projektu nie zostało zaakceptowane, Zarząd może przyznać dotację jedynie w uzasadnionych przypadkach".

"Fundacja PZU działa zgodnie z prawem"

Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka dostało pieniądze na organizację koncertów z udziałem m.in. Jana Pietrzaka. W 2016 roku otrzymała ponad 460 tys. zł. W 2018 roku 600 tys. zł poszło na projekt "Niepodległość 100+".

dd2550u

W 2018 roku, jeden z koncertów z cyklu "Niepodległość 100+" odbył się w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bilet kosztował 55 zł, czyli była to impreza komercyjna, która nie powinna być finansowa przez Fundację PZU - dowodzi portal wyborcza.pl.

W tym roku fundacja Pietrzaka po raz kolejny otrzymała dotację - 400 tys. zł na projekt "Zwycięstwo rok dwudziesty”, imprezę związaną z rocznicą wojny 1920 roku - informuje portal.

"Fundacja PZU działa zgodnie z przepisami prawa i swoim statutem. Wszystkie środki są przekazywane i rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a szczegółowe informacje o działalności są przestawiane corocznie w sprawozdaniu finansowym fundacji” - przekonuje Fundacja PZU, pytana o finansowanie projektów o. Rydzyka i Pietrzaka.

dd2550u

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dd2550u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd2550u
Więcej tematów