Trwa ładowanie...
d3va4sn

"O powstawaniu gatunków" Karola Darwina sprzedano za pół miliona dolarów

Jedna z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina została sprzedana za rekordową kwotę ponad 500 tys. dolarów. Tożsamość osoby, którą ją kupiła, pozostaje tajemnicą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egzemplarz "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina wyceniano na 200-300 tys. dolarów
Egzemplarz "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina wyceniano na 200-300 tys. dolarów (bonhams.com)
d3va4sn

W egzemplarzu pierwszego wydania "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina została wpisana odręczna dedykacja dla niemieckiego botanika Roberta Caspary'ego. Przyrodnik podarował mu książkę niedługo po jej wydaniu w 1859 r.

Dzieło odkupił profesor uniwersytetu Cornell Edward Bradford Titchener. Do tej pory pozostawało w rękach jego spadkobierców. Udało się je przechować w "doskonałym stanie" - zapewniał dom aukcyjny Bonhams, któremu powierzono sprzedaż książki.

d3va4sn

O egzemplarz na aukcji walczyły 4 osoby. Zwycięzca zaoferował za "O powstawaniu gatunków" 550 tys. dolarów, czyli ok. 2 mln 83 tys. zł. Jego tożsamość pozostaje nieznana. Wiadomo, że złożył ofertę telefonicznie.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński premierem po wyborach? Komentatorzy nie wykluczają takiego scenariusza

Kwota, jaką zapłacono, to światowy rekord jeśli chodzi o cenę książki. Przed aukcją oszacowano jej wartość na 200-300 tys. dolarów.

d3va4sn

"O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt" to jedna na najważniejszych pozycji w dziedzinie nauk przyrodniczych. W 1872 r. tytuł dzieła został skrócony do "O powstawaniu gatunków".

Źródło: bonhams.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3va4sn

Podziel się opinią

Share

d3va4sn

d3va4sn
Więcej tematów