O działaniach bezpieki wobec czterech biskupów
"Niezłomni. Nigdy przeciw Bogu.
Komunistyczna bezpieka wobec biskupów polskich" - to tytuł książki
dokumentującej działania tajnych służb PRL wobec kard. Henryka
Gulbinowicza, abp. Ignacego Tokarczuka, bpa Juliusza Bieńka oraz
bpa Jana Pietraszki.
Promocja książki odbędzie się 17 września w sali Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział kard. Gulbinowicz, abp Tokarczuk, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz oraz autorzy opracowania.
Przez lata inwigilowani i podsłuchiwani, śledzeni i represjonowani, otoczeni agenturą, nie ulegli Służbie Bezpieczeństwa i komunistycznej administracji. Pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie - można przeczytać w ponad ośmiusetstronicowej książce pod red. ks. Józefa Mareckiego i Filipa Musiała z IPN.
Jest to pierwszy tom serii wydawniczej "Niezłomni", w której ramach Instytut Pamięci Narodowej będzie prezentował sylwetki duchownych i świeckich, którzy zdecydowanie opierali się działaniom komunistycznej dyktatury. Książkę wydano nakładem wydawnictwa WAM.
Przez cały okres PRL Kościół katolicki był inwigilowany przez tajne służby; zajmował się tym osławiony IV departament MSW. Każdy, kto w PRL wstępował do seminarium duchownego miał zakładaną tzw. teczkę ewidencji operacyjnej księdza. Teczka ta "wędrowała" za księdzem w czasie jego kościelnej kariery przez odpowiednie wydziały terenowe IV departamentu MSW. W teczce gromadzono wszelkie materiały, które mogły być przydatne SB w zwalczaniu księdza lub jego pozyskaniu do współpracy, najczęściej szantażem.