O białych świętach możemy zapomnieć. Koniec z zimami, jakie znamy

- Wszystko wskazuje na to, że możemy zapomnieć o zimach, jakie znamy z dzieciństwa. Nasze dzieci już nie zobaczą półmetrowych zasp, a zawieje i zamiecie będą rzadkością - mówi w rozmowie z WP synoptyk dr Konrad Ogrodnik z katedry biologii UJ.

Koniec z zimami, jakie znamy, ekspert mówi o wieloletniej zmianie
Koniec z zimami, jakie znamy, ekspert mówi o wieloletniej zmianie
Źródło zdjęć: © imgw
Joanna Zajchowska

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, Polska oraz inne kraje Europy doświadczyły znacznego skrócenia zimy. Z raportu organizacji Climate Central wynika, że w okresie od 2014 do 2023 roku w wielu miejscach na półkuli północnej - w tym w Polsce - liczba dni z temperaturą poniżej zera znacząco się zmniejszyła.

W 44 z 123 badanych krajów zima skróciła się o co najmniej siedem mroźnych dni. Jest to bezpośrednim skutkiem globalnego ocieplenia, które spowodowało wzrost średniej temperatury Ziemi o około 1,2 - 1,3 stopnia Celsjusza. Eksperci podkreślają, że jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną zredukowane, średnia temperatura może wzrosnąć o kolejne 1,5 stopnia, prowadząc do dalszego skrócenia zimy.

- W najbliższych latach na pewno ta tendencja będzie się pogłębiać, ale dni z ujemną temperaturą nie znikną całkowicie. Ich występowanie będzie jednak coraz rzadsze - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską synoptyk dr Konrad Ogrodnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W Polskę na weekend". Roztocze to "polska Amazonia". Idealne miejsce nie tylko na jesienny weekend

To Szczecin ociepla się najszybciej

Jak podkreśla meteorolog, według raportu Climate Central, w Polsce mamy już średnio 40 dni bez mrozu od grudnia do lutego. - To wzrost aż o 20 dni w porównaniu do tego, jak wyglądałby klimat Polski bez wpływu globalnego ocieplenia - zaznacza w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ze szczegółowych danych wynika, że najwięcej mroźnych dni stracił Szczecin (23 dni), a najmniej - Wałbrzych (16 dni).

Jak podkreśla Ogrodnik, dane z raportu potwierdzają obserwacje prowadzone w ramach Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce. Eksperci nie mają wątpliwości, że średnia temperatura w Polsce wzrosła w ostatnich latach o ponad dwa stopnie Celsjusza.

A to ma swoje konsekwencje nie tylko zimą, ale również w kolejnych częściach roku. Brak pokrywy śnieżnej sprawia, że na kolejny rok nie tworzy się tzw. baza zasobów wodnych na wiosnę. - Gdy mieliśmy obfite opady śniegu i przychodziły roztopy, to woda wnikała do gleby i zasilała rzeki, budując bazę na okres wzrostu roślin. Bez śniegu jest to niemożliwe, a w efekcie istnieje dużo większe ryzyko suszy w okresie letnim - tłumaczy Ogrodnik.

Po śnieg tylko w góry

- Z badań naukowych wynika, że to właśnie Polska i nasz region Europy należą do najbardziej dotkniętych wzrostem liczby dni zimowych powyżej zera. Zimy są i będą coraz łagodniejsze. Jest to nieodwracalny trend - ocenia nasz rozmówca.

- Niestety wszystko zmierza ku temu, że niebawem dzieci rzadziej będą mogły zobaczyć śnieg i korzystać z zimowej scenerii. Już teraz wielu Polaków, by uprawiać zimowe aktywności, wyjeżdża w góry. Wydaje się, że w końcu będzie to jedyne rozwiązanie, by skorzystać z zimowej aury - podkreśla synoptyk.

Ogrodnik, powołując się na badania ekspertów, wskazuje, że krajobraz kolejnych zim będzie zbliżony do tych, które mamy na południu Europy. - Będzie to kilka stopni na plusie, deszcz, rzadziej śnieg. Oczywiście dni z mrozem, nawet dwucyfrowym będą się zdarzały, ale będą stanowić raczej sporadyczną odskocznię od dodatnich temperatur - stwierdza.

- Wszystko wskazuje na to, że możemy zapomnieć o zimach, jakie znamy z dzieciństwa. Nasze dzieci już nie zobaczą półmetrowych zasp, a zawieje i zamiecie śnieżne będą rzadkością - kończy ekspert.

Szczegółową prognozę na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia opisaliśmy TUTAJ.

Joanna Zajchowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

***

W poprzedniej wersji tekstu omyłkowo podaliśmy dane synoptyka IMGW BIP Michała Ogrodnika.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodazmiana klimatuświęta bożego narodzenia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (114)