NYT ujawnia: Wielki zwrot. USA po cichu dogadują się z reżimem
Stany Zjednoczone dążą do osiągnięcia nieformalnego porozumienia, które urzędnicy irańscy nazywają "politycznym zawieszeniem broni". Rozmowy prowadzone po cichu ujawnia "The New York Times". Głównym celem negocjacji jest zapobieganie wrogim stosunkom, które nasiliły się w ostatnich latach.
Administracja Bidena negocjuje po cichu z Iranem odnośnie ograniczenia programu nuklearnego Teheranu i uwolnienie amerykańskich więźniów. Jak poinformowała gazeta "The New York Times" rozmowy zostały potwierdzone przez trzech wysokich rangą urzędników z Izraela, Iranu oraz Ameryki. Nie chcieli jednak podawać szczegółów, określając je pilnym priorytetem USA.
Pośrednie rozmowy odbyły się wiosną tego roku w arabskim państwie Omanu w Zatoce Perskiej. Wznowiły dyplomację między USA a Iranem, która załamała się po negocjacjach w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego z 2015 roku.
Iran przyspieszył swój program nuklearny kilka miesięcy po tym, jak prezydent Trump wycofał się z umowy i nałożył na Iran sankcje na kraj w 2018 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zachodni sprzęt w rękach Rosjan. Twierdzą, że zdobyli czołgi Leopard i wozy Bradley
USA i Iran negocjują nowe porozumienie nuklearne
Iran w ramach nowego paktu jest skłonny zgodzić się na kilka punktów m.in. nie wzbogacać uranu powyżej obecnego poziomu produkcji wynoszącego 60 procent czystości, powstrzymać śmiertelne ataki na amerykańskich przedsiębiorców w Syrii i Iraku oraz zaprzestać sprzedaży broni do Rosji.
W zamian Iran oczekuje, że Stany Zjednoczone nie zaostrzą sankcji, nie będą zatrzymywać zagranicznych tankowców zawierających ropę naftową, jak to miało miejsce w kwietniu oraz wstrzymają rezolucję karną w ONZ lub Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przeciwko Iranowi za jego działalność jądrową - pisze angielska gazeta.
- Nic z założeń nie ma na celu osiągnięcia przełomowego porozumienia - powiedział Ali Vaez, dyrektor ds. Iranu w International Crisis Group, organizacji zajmującej się zapobieganiem konfliktom. - celem jest położenie kresu każdej działalności, która zasadniczo przekracza czerwoną linię lub stawia którąkolwiek ze stron w pozycji odwetu w sposób, który destabilizuje status quo. Celem jest ustabilizowanie napięć, stworzenie czasu i przestrzeni na omówienie przyszłej dyplomacji i porozumienia nuklearnego.
Czytaj też: