Media: ceremonia w Polsce przyćmiona. "Niebezpieczny powrót"

Ceremonia 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz została przyćmiona przez wzrost nacjonalizmu w Niemczech i Europie - ocenił "The New York Times". Gazeta przypomina o niedawnym wiecu zorganizowanym w Halle przez partię Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Po lewej kanclerz Niemiec Olaf Scholz na uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau; po prawej wiec AfD w Niemczech
Po lewej kanclerz Niemiec Olaf Scholz na uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau; po prawej wiec AfD w Niemczech
Źródło zdjęć: © East News, PAP
oprac. JUL

Gazeta zwraca uwagę na malejącą liczbę ocalałych z Zagłady oraz rosnącą liczbę zagranicznych dygnitarzy odwiedzających Auschwitz. "Tegoroczna lista gości była największa w historii" - zauważa "NYT". Wśród obecnych byli m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Frank-Walter Steinmeier.

Kilka dni przed uroczystościami w Oświęcimiu partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) zorganizowała wiec, który "NYT" opisuje jako "niebezpieczny powrót do nacjonalizmu". Na wiecu politycy AfD oraz Elon Musk, przemawiający przez łącze wideo, wzywali Niemców, by nie czuli się winni za nazistowskie zbrodnie swoich przodków. Po wystąpieniu Muska, liderka AfD i kandydatka partii na kanclerza Alice Weidel pytała: "Ludzie, słyszeliście to?".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Netanjahu nie przyjechał

Wykluczenie Rosji

Gazeta zauważa, że Rosja nie została zaproszona na obchody wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau. "Przedstawiciele Moskwy są wykluczani z wydarzeń rocznicowych od początku inwazji na Ukrainę w 2022 r., którą Kreml uzasadnił fałszywym pretekstem, że Ukraina, której prezydent jest Żydem, była rządzona przez nazistów" - pisze "NYT". Rosja pod rządami Putina przekształciła sowiecką rolę w zwycięstwie nad Niemcami w "narodowy kult".

Rosyjscy przywódcy "nigdy nie wspominają o tym, że Związek Radziecki był faktycznym sojusznikiem Hitlera aż do 1941 r. Moskwa i Berlin podpisały pakt o nieagresji w 1939 r., który doprowadził do inwazji sił nazistowskich i sowieckich na Polskę" - przypomniała gazeta.

auschwitz rocznica wyzwolenianacjonalizmnazizm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (100)