ŚwiatNSA: nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku

NSA: nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku

Według zastępcy dyrektora FBI Seana Joyce'a, dzięki inwigilacji połączeń telefonicznych i internetowych, prowadzonej przez amerykański wywiad, udało się wykryć początkowe plany ataku bombowego na nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE) - podaje Reuters. Z kolei szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) gen. Keith Alexander twierdzi, że na całym świecie udało się zapobiec w sumie ponad 50 zamachom za sprawą m.in. programów zbierania danych.

NSA: nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku
Źródło zdjęć: © AFP | Win McNamee

18.06.2013 | aktual.: 18.06.2013 19:33

Sean Joyce odpowiadał przed Komitetem ds. wywiadu amerykańskiej Izby Reprezentantów na temat programu zbierania danych NSA. Według wiceszefa FBI, dzięki monitorowaniu komunikacji "ekstremisty w Jemenie" wykryto rodzący się spisek, którego celem miała stać się giełda w Nowym Jorku.

- W ostatnich latach te programy, wraz z innymi danymi wywiadowczymi, ochroniły USA i naszych sojuszników przed atakami terrorystycznymi na całym świecie, w tym pomogły zapobiec potencjalnym zdarzeniom terrorystycznym ponad 50 razy od 11 września 2011 roku - powiedział z kolei w swoim zeznaniu przed komisją gen. Alexander.

Zapowiedział, że agencje wywiadowcze przekażą komisji dokumenty o tych przypadkach podczas zamkniętego posiedzenia w środę. Dodał, że będzie mówił w swoich zeznaniach o dwóch udaremnionych planach ataków.

Praktyki NSA, w tym program inwigilacji elektronicznej PRISM, ujawnił ostatnio były pracownik CIA Edward Snowden. Przekazał on "Guardianowi" i "Washington Post" informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Przedstawiciele administracji USA uważają, że inwigilacja jest zgodna z amerykańskim prawem i konieczna w wojnie z terroryzmem.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)