Trwa ładowanie...
d642qur

Nowy zarzut dla Polaka podejrzanego o terroryzm

• Polak podejrzany o terroryzm usłyszał nowy zarzut
• Chodzi o posiadanie bez wymaganego zezwolenia "broni bojowej o przeznaczeniu wojskowym"
• Dawid Ł. jest podejrzany o udział w organizacji zbrojnej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym
• Mężczyzna nadal przebywa w areszcie

• 24-latkowi grozi mu kara do 8 lat więzienia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dawid Ł. nadal przebywa w areszcie
Dawid Ł. nadal przebywa w areszcie (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d642qur

O nowym zarzucie dla Polaka podejrzanego o terroryzm poinformowała naczelnik łódzkiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej - prok. Beata Marczak.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od czerwca zeszłego roku. Polak miał między innymi brać udział w szkoleniach strzeleckich oraz - w ograniczonym zakresie - w działaniach bojowych. Według śledczych działania te miały być podejmowane na terenie Norwegii, Polski, jak i Turcji oraz Arabskiej Republiki Syryjskiej.

Zarzut udziału w związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, jaki usłyszał 24-letni obecnie Dawid Ł., dotyczy okresu od stycznia 2014 do kwietnia 2015. Według prokuratury organizacja, w której działał mężczyzna, nie jest związana z Państwem Islamskim. To innego rodzaju organizacja o charakterze terrorystycznym działająca na terenie Syrii.

d642qur

Dawid Ł. został zatrzymany jesienią 2015 roku na lotnisku w Warszawie. Śledztwo prowadzone jest przeciwko więcej niż jednej osobie. Prokuratura analizuje zgromadzony materiał, który w ogromnej większości sporządzany jest w 8 językach. Już wcześniej podkreślano, że z tego powodu konieczne jest wykonanie czynności procesowych poza granicami Polski oraz pozyskanie materiałów z zagranicy.

Śledczy współpracują w tej sprawie z różnymi jednostkami działającymi nie tylko w Unii Europejskiej. Prokuratura ujawniła, że pozyskano część spodziewanych opinii biegłych, np. z zakresu arabistyki oraz ds. badania broni i balistyki. W części przetłumaczono materiały sporządzone w obcych językach. Według prokuratury potrzeba jeszcze powołania kolejnych biegłych różnych specjalności.

Według prokuratury gromadzony materiał dowodowy nie tylko pogłębił wiedzę w dotychczasowych wątkach sprawy i dostarczył istotnych danych oraz informacji, ale dał też podstawy do zwiększenia liczby podejrzanych i postawionych w sprawie zarzutów. Dawid Ł. usłyszał dodatkowo zarzut "posiadania, w warunkach przestępstwa o charakterze terrorystycznym, bez wymaganego zezwolenia, broni bojowej o przeznaczeniu wojskowym".

Jak poinformowała prok. Marczak, ze względu na dobro prowadzonego postępowania, na obecnym etapie sprawy nie jest możliwe udzielenie bliższych informacji.

d642qur

Podziel się opinią

Share
d642qur
d642qur
Więcej tematów