Nowy system informatyczny w wyborach
Tegoroczne wybory parlamentarne będą testem
dla nowego systemu informatycznego, nazwanego Platformą Wyborczą,
za pomocą którego dane dotyczące wyników głosowania w
poszczególnych obwodach docierać mają do okręgowych komisji
wyborczych, a następnie do Państwowej Komisji Wyborczej.
16.09.2005 | aktual.: 16.09.2005 16:57
Przeprowadzone zostały już dwa testy nowego systemu. Wszystko wskazuje na to, że powinien działać prawidłowo - powiedział dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym Bohdan Szcześniak.
Spośród 25 tys. obwodów do głosowania 18 tys. objętych będzie systemem wspomagania informatycznego. Po ustaleniu wyników głosowania obwodowa komisja wprowadzi te dane do systemu i komputer zasygnalizuje, czy są one arytmetycznie spójne, czy też występują błędy.
Jeśli wykazana zostanie poważna niezgodność - np. suma głosów ważnych i nieważnych nie będzie dawać ogólnej liczby oddanych głosów - to w komputerze pojawi się informacja i zablokowana zostanie możliwość wydruku.
Sygnalizowane będą też sytuacje, które mogą wskazywać na jakąś nieprawidłowość, np. 100% frekwencję. Tego rodzaju nieprawidłowości mogą wystąpić. Komisja będzie musiała ocenić, czy to jest nieprawidłowość, którą można w sposób rozsądny wyjaśnić, czy też jest to błąd powodujący, że trzeba ponownie przeliczyć głosy - zaznaczył Szcześniak.
Po usunięciu błędów i wyjaśnieniu ewentualnych nieprawidłowości wydrukowana zostanie odpowiednia liczba protokołów zawierających wyniki głosowania w danym obwodzie.
Z obwodu dane dotyczące wyników głosowania zostaną przekazane drogą elektroniczną do komisji okręgowej - przy odpowiednich zabezpieczeniach uniemożliwiających zniekształcenie danych czy dostanie się do nich przez hakerów. Niezależnie od transmisji danych do okręgowych komisji trafią z obwodów także oryginały protokołów.
Taki system - według PKW - eliminuje z protokołu znaczną część błędów arytmetycznych, zapewnia identyczność wszystkich egzemplarzy protokołu i przyspiesza wprowadzenie danych do systemu komputerowego.
W około 2 tys. obwodów nie będzie wspomagania informatycznego w samej komisji obwodowej, ale będzie ono w biurze gminnego pełnomocnika okręgowej komisji wyborczej.
W około 5 tys. obwodów przygotowywanie i przekazywanie wyników wyborów do okręgowej komisji wyborczej odbędzie się tradycyjnie.
Z komisji okręgowych dane będą transmitowane do PKW. Po uzyskaniu danych z całego kraju PKW ustali komitety wyborcze, które przekroczyły próg wyborczy. Informację tę PKW przekaże okręgowym komisjom wyborczym, które - na tej podstawie - dokonają podziału mandatów poselskich w ramach okręgu.
Ponieważ PKW nie jest w stanie dostarczyć komisjom obwodowym sprzętu koniecznego do włączenia się do systemu Platformy Wyborczej, musi on być wypożyczany od gmin. W przypadku wyborów parlamentarnych PKW płaci za wypożyczenie 1 komputera i jego obsługę ponad 200 zł. (mg)