Trwa ładowanie...
zaostrzenie kar

Nowy sondaż. Polacy chcą surowszych kar dla przestępców

Większość Polaków uważa, że trzeba zaostrzyć przepisy prawa karnego, aby ograniczyć przestępczość - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public. Szczególnie chcemy zaostrzenia kar dla gwałcicieli i morderców.

Share
Nowy sondaż. Polacy chcą surowszych kar dla przestępców
Źródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d3r6h6p

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar Public dla rządowego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości - podaje rmf24.pl za PAP.

Ponad połowa ankietowanych - 54 proc. - uważa, że powinno się surowiej karać za przestępstwa. Zaostrzenia polityki karnej nie chce 31 proc. badanych. Ich zdaniem obecne kary są wystarczające, tylko powinny być konsekwentnie stosowane. Z kolei 15 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

infogram.com
Źródło: infogram.com

W sondażu przeprowadzonym we wrześniu ubiegłego roku tylko 30 proc. Polaków optowało za zaostrzeniem kar za wszystkie przestępstwa.

d3r6h6p

Dożywocie za zabójstwo

Zdaniem 77 proc. respondentów należy karać tylko dożywotnim więzieniem za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub w związku z np. porwaniem, gwałtem lub rozbojem.

Niemal połowa Polaków - 47 proc. - Polaków opowiada się za zaostrzeniem przepisów tylko w razie najcięższych czynów. Ostrzejszych kar za wszystkie przestępstwa chce 32 proc. badanych. Tylko 4 proc. chce zaostrzenia kar wyłącznie za drobniejsze przestępstwa.

Aż 77 proc. ankietowanych chce, aby za zabicie człowieka ze szczególnym okrucieństwem groziła wyłącznie kara dożywotniego pozbawienia wolności. 34 proc. zdecydowanie zgodziło się z takim poglądem, a 43 proc. raczej się zgodziło. Innego zdania jest tylko 9 proc. ankietowanych.

Teraz za zabicie człowieka ze szczególnym okrucieństwem grozi kara więzienia od 12 do 25 lat lub dożywocie.

d3r6h6p

Surowsi dla gwałcicieli

Badanym zadano pytanie: "Które przestępstwa powinny być karane surowiej niż obecnie?"

81 proc. respondentów opowiedziało się za surowszym karaniem gwałcicieli, 79 proc. badanych chce zaostrzenia kar za zabójstwa umyślne, a 76 proc. ankietowanych jest za surowszymi karami za oszustwa na wielomilionowe straty.

Ponadto 75 proc. ankietowanych chce zaostrzenia kar za przestępstwa związane z lichwą, a 66 proc. ankietowanych jest za surowszym karaniem sprawców rozbojów.

Ankietowi mieli odpowiedzieć, czy podoba im się sumowanie kar za przestępstwa, które obowiązuje np. w USA. Za takim rozwiązaniem opowiada się 61 proc. badanych, a 22 proc. uważa obecne rozwiązania za wystarczające (w Polsce obowiązuje górna granica kar).

d3r6h6p

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3r6h6p

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r6h6p
d3r6h6p
Więcej tematów