Qaqwqwrqw

Nowy sondaż. Polacy chcą surowszych kar dla przestępców

Większość Polaków uważa, że trzeba zaostrzyć przepisy prawa karnego, aby ograniczyć przestępczość - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public. Szczególnie chcemy zaostrzenia kar dla gwałcicieli i morderców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Surowiej chcemy karać przede wszystkim morderców i gwałcicieli
Surowiej chcemy karać przede wszystkim morderców i gwałcicieli (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
Qaqwqwrqw

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar Public dla rządowego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości - podaje rmf24.pl za PAP.

Ponad połowa ankietowanych - 54 proc. - uważa, że powinno się surowiej karać za przestępstwa. Zaostrzenia polityki karnej nie chce 31 proc. badanych. Ich zdaniem obecne kary są wystarczające, tylko powinny być konsekwentnie stosowane. Z kolei 15 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

infogram.com
Podziel się
Qaqwqwrqw

W sondażu przeprowadzonym we wrześniu ubiegłego roku tylko 30 proc. Polaków optowało za zaostrzeniem kar za wszystkie przestępstwa.

Dożywocie za zabójstwo

Zdaniem 77 proc. respondentów należy karać tylko dożywotnim więzieniem za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub w związku z np. porwaniem, gwałtem lub rozbojem.

Niemal połowa Polaków - 47 proc. - Polaków opowiada się za zaostrzeniem przepisów tylko w razie najcięższych czynów. Ostrzejszych kar za wszystkie przestępstwa chce 32 proc. badanych. Tylko 4 proc. chce zaostrzenia kar wyłącznie za drobniejsze przestępstwa.

Qaqwqwrqw

Aż 77 proc. ankietowanych chce, aby za zabicie człowieka ze szczególnym okrucieństwem groziła wyłącznie kara dożywotniego pozbawienia wolności. 34 proc. zdecydowanie zgodziło się z takim poglądem, a 43 proc. raczej się zgodziło. Innego zdania jest tylko 9 proc. ankietowanych.

Teraz za zabicie człowieka ze szczególnym okrucieństwem grozi kara więzienia od 12 do 25 lat lub dożywocie.

Surowsi dla gwałcicieli

Badanym zadano pytanie: "Które przestępstwa powinny być karane surowiej niż obecnie?"

Qaqwqwrqw

81 proc. respondentów opowiedziało się za surowszym karaniem gwałcicieli, 79 proc. badanych chce zaostrzenia kar za zabójstwa umyślne, a 76 proc. ankietowanych jest za surowszymi karami za oszustwa na wielomilionowe straty.

Ponadto 75 proc. ankietowanych chce zaostrzenia kar za przestępstwa związane z lichwą, a 66 proc. ankietowanych jest za surowszym karaniem sprawców rozbojów.

Ankietowi mieli odpowiedzieć, czy podoba im się sumowanie kar za przestępstwa, które obowiązuje np. w USA. Za takim rozwiązaniem opowiada się 61 proc. badanych, a 22 proc. uważa obecne rozwiązania za wystarczające (w Polsce obowiązuje górna granica kar).

Czytaj także: Emocjonalna reakcja ojca Ewy Tylman po ogłoszeniu wyroku

Qaqwqwrqw

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw