Trwa ładowanie...

Nowy sondaż. PiS traci, ale są inne zmiany

Prawo i Sprawiedliwość straciło na początku roku poparcie kolejnych wyborców - wynika z sondażu CBOS. Na obóz Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 29 proc. ankietowanych. Do Sejmu dostałyby się jeszcze tylko trzy ugrupowania.

Share
Nowy sondaż. PiS traci, ale są inne zmiany Nowy sondaż. PiS traci, ale są inne zmiany Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d2fnizt

Deklaracja głosowania na PiS (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) przez 29 proc. uczestników sondażu CBOS oznacza spadek notowań rządzącego obozu o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 18 proc. poparcia, czyli o 4 punkty proc. więcej niż na początku grudnia, ale też tyle samo, co w listopadzie.

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050, na którą zagłosowałoby 12 proc. ankietowanych przez CBOS. To spadek o 2 punkty proc. miesiąc do miesiąca.

d2fnizt

Gdyby wybory odbywały się w ostatnią niedzielę, to do parlamentu swoich przedstawicieli wprowadziłoby jeszcze tylko jedno ugrupowanie.

Zobacz też: Podejrzane zachowanie Sienkiewicza w Sejmie. Reakcja z PO

To Konfederacja WiN z wynikiem 5 proc. wskazań, co oznacza jednak spadek notowań o 2 punkty proc. względem sondażu z grudnia.

d2fnizt

Nowy sondaż. PiS traci, ale są inne zmiany

Z sondażu CBOS wynika, że poza Sejmem znalazłyby się Lewica i PSL-Koalicja Polska. Oba ugrupowania otrzymały po 3 proc. głosów ankietowanych.

O ile poparcie dla PSL utrzymuje się na tym samym poziomie co w grudniu, o tyle Lewica zanotowała w tym miesiącu spadek notowań (o 2 punkty proc.) i jest to najgorszy wynik tego ugrupowania od początku istnienia - zauważa PAP.

Stawkę w badaniu CBOS zamykają: Kukiz’15 oraz Porozumienie Jarosława Gowina - po 1 proc. głosów.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w pierwszej połowie stycznia, udział w nich wzięłoby 74 proc. uprawnionych do głosowania. To minimalnie mniej - o 1 punkt proc. -  niż przed miesiącem.

d2fnizt

Badanie CBOS przeprowadzono 3-13 stycznia 2022 r. na próbie 1135 osób (w tym: 46,4 proc. metodą CAPI, 33,1 proc. - CATI i 20,4 proc. - CAWI).

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2fnizt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fnizt
d2fnizt
Więcej tematów