Nowy sondaż CBOS: według Polaków sytuacja w kraju nie jest dobra
Większość Polaków uważa, że sytuacja w kraju nie jest dobra – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Tych, którzy oceniają ją pozytywnie jest jednak w lutym więcej niż w styczniu.
17.02.2017 | aktual.: 17.02.2017 12:46
43 proc. badanych zadeklarowało, że sytuacja w Polsce nie jest dobra, odmiennego zdania jest zaś 19 proc. Polaków. 32 proc. ankietowanych uznało z kolei, że nie jest ona ani dobra ani zła.
Według 38 proc. badanych sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. To wynik wyższy o 4 pkt. proc. w stosunku do stycznia. Przeciwnego zdania jest 47 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc.), a 15 proc. respondentów nie ma zdania.
Dla porównania w styczniu 15 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło sytuację w Polsce, negatywnie - 49 proc. badanych. Jednoznacznej odpowiedzi nie umiało udzielić 32 proc. respondentów.
W lutym mniej osób zadeklarowało, że ich zdaniem sytuacja w kraju się pogorszy (z 29 proc. do 26 proc.). Wzrósł natomiast odsetek Polaków, według których sytuacja się nie zmieni (z 36 proc. do 40 proc.). Liczba osób przewidujących, że sytuacja w Polsce się poprawi od stycznia pozostała bez zmian (26 proc.).
W lutym Polacy sytuację gospodarczą w Polsce ocenili podobnie jak w styczniu. Niewiele więcej osób uważa, że stan gospodarki nie jest ani dobry ani zły (wzrost z 40 proc. do 43 proc.). 31 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja gospodarcza jest dobra (od stycznia spadek o 2 pkt. proc.), 21 proc. ma odmienne zdanie (taki sam wynik w styczniu).
Jak Polacy oceniają poziom swojego życia i ich rodzin? Większość (54 proc.) badanych określiło go jako dobry (spadek o 5 pkt. proc.). Za zły uznało z kolei 8 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.). 38 proc. zadeklarowało, że żyje przeciętnie (wzrost o 2 pkt. proc.).
Polacy coraz gorzej oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych. Satysfakcję w tej kwestii wyraziło 48 proc. badanych (spadek o 8 pkt. proc.), niezadowolenie – 10 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.). 42 proc. stwierdziło, że ich warunki materialne są przeciętne (wzrost o 4 pkt. proc.).
Gorzej, w stosunku do stycznia, oceniana przez Polaków jest również sytuacja w zakładach pracy. W lutym jako dobrą uznało ją 61 proc. Polaków (spadek o 4 pkt. proc.), za złą – 11 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.), za przeciętną – 27 proc. (bez zmian). Z badania wynika, że oceny zależą od pozycji materialnej pracujących. Lepiej o sytuacji w zakładach pracy wypowiadają się o osoby z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający swoje warunki materialne.
60 proc. Polaków zadeklarowało, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę. Jednak tylko 8 proc. ankietowanych stwierdziło, że łatwo jest znaleźć odpowiednią pracę. 28 proc. badanych uważa z kolei, że trudno znaleźć jakąkolwiek pracę, a kolejne 6 proc. nie widzi szans na zatrudnienie.
68 proc. Polaków jest raczej spokojna o swoje zatrudnienie, podczas gdy 28 proc. pracujących liczy się z możliwością utraty pracy.
Lutowe badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 lutego 2017 roku między na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Wykorzystano metodę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).