Trwa ładowanie...

Nowy sekretarz generalny NATO z wizytą w Polsce

Jens Stoltenberg, który 1 października objął stanowisko sekretarza generalnego NATO, rozpoczął w poniedziałek wizytę w Polsce. Rano Stoltenberga przyjął prezydent Bronisław Komorowski.

Share
Nowy sekretarz generalny NATO z wizytą w Polsce
Źródło: AP, Fot: © 2014 Virginia Mayo
d3m4sqw

Z sekretarzem generalnym spotkają się też premier Ewa Kopacz, wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak i szef MSZ Grzegorz Schetyna. Stoltenberg odwiedzi też 32. Bazę Lotnictwa taktycznego w Łasku, gdzie spotka się lotnikami z państw NATO, w tym z pilotami dyżurującymi w ramach sojuszniczej misji nad krajami bałtyckimi.

Baza w Łasku jest jedną z dwóch, w których stacjonują polskie F-16. Obecnie z kolejną rotacją przebywają tam także amerykańskie myśliwce, które przyleciały do Polski na ćwiczenia.

d3m4sqw

- To bardzo znaczący fakt, że nowy sekretarz generalny NATO jako miejsce swojej pierwszej wizyty wybiera Warszawę - powiedział Siemoniak w sobotę PAP. - Spodziewamy się, że sekretarz Stoltenberg, b. premier Norwegii bardzo dobrze rozumie zagrożenia też we Wschodniej Europie. Polska go popierała w tym wyborze (...) Teraz obejmując obowiązki daje bardzo mocne wskazanie, że Polska i Wschód są w tym momencie dla NATO najważniejsze - mówi wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

Jak mówił przed wizytą szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej, rozmowa z prezydentem Komorowskim będzie dotyczyć wypełnienia zobowiązań z wrześniowego szczytu NATO w Newport, gdzie sojusz zapowiedział wydzielenie sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy działania, zdolnych działać w ciągu kilkudziesięciu godzin w dowolnym miejscu globu; intensywniejszych ćwiczeń i odwrócenia tendencji do redukcji wydatków obronnych. To wszystko ma służyć m. in. wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Również Siemoniak spodziewa się, że rozmowy ze Stoltenbergiem będą dotyczyć przede wszystkim wdrożenia postanowień wrześniowego szczytu NATO w Newport. "Szczegółowy plan będzie przyjęty na lutowym spotkaniu ministrów obrony NATO i o tym będziemy rozmawiali - czyli wzmocnienie wschodniej flanki NATO, stała rotacyjna obecność w Polsce, kształt szpicy, przyszłość Korpusu Północ-Wschód. Tutaj bardzo ważne są szczegóły i o nich będziemy rozmawiali" - powiedział wicepremier.

Przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan) to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę oraz na zagrożenia związane z niestabilną sytuacją w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym postępy Państwa Islamskiego.

d3m4sqw

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, zastąpił na stanowisko sekretarza generalnego NATO Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena.

O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu. W czerwcu, jako desygnowany na sekretarza generalnego NATO, Stoltenberg odwiedził Polskę. Spotkali się z nim wtedy prezydent Komorowski i premier Donald Tusk. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu na Ukrainie i jego znaczenia dla krajów położonych na wschodnich obrzeżach NATO, a także przyszłości Sojuszu. Polska była pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadził konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.

Z pierwszą oficjalną wizytą wyruszył do Polski i Turcji - krajów na wschodnich i południowych obrzeżach NATO.

d3m4sqw

Podziel się opinią

Share
d3m4sqw
d3m4sqw
Więcej tematów