Trwa ładowanie...
d2qmaxe

Nowy RPO. PSL i Konfederacja mają wspólnego kandydata

Coraz bliżej rozwiązania sprawy następcy Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Swojego kandydata we wtorek przedstawią Polskie Stronnictwo Ludowe i Konfederacja. Zapowiedział to Krzysztof Bosak.
Share
Nowy RPO. Kto następcą Adama Bodnara?
Nowy RPO. Kto następcą Adama Bodnara?Źródło: Getty Images, Fot: Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto
d2qmaxe

Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział w mediach społecznościowych, że we wtorek przed południem jego ugrupowanie razem z PSL przedstawi wspólnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ludowcy swojego kandydata mieli zaprezentować już w poniedziałek, ale termin ten przesunięto. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski przekazał, że kandydat sam przekaże opinii publicznej swoją sylwetkę i plany jako RPO. Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń PAP, chodzi o prawnika i eksperta w dziedzinie prawa podatkowego Roberta Gwiazdowskiego.

Zgorzelski podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie stwierdził, że w sprawie wyboru RPO jest pat, bo zgłoszeni są: "kandydat prawicowy" z Prawa i Sprawiedliwości, czyli obecny wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz kandydatka Lewicy mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

d2qmaxe

Zobacz też: Sylwester przed domem Jarosława Kaczyńskiego? Rzecznik KGP odpowiada

- Dla pełnego spektrum warto, aby kandydat centrowy, centrum sceny politycznej miał także szansę na zaprezentowanie swojej wizji i swojej sylwetki - powiedział Zgorzelski.

Nowy RPO. Kto następcą Adama Bodnara?

29 grudnia mija termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Termin wyznaczyła na początku grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

d2qmaxe

Sejm już dwukrotnie zajmował się wyborem następcy Adama Bodnara. Podczas głosowań klub PiS odrzucał kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz, choć posłowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej wskazywali na poparcie dla kandydatki ze strony ponad tysiąca organizacji pozarządowych.

Kadencja Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o RPO - pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qmaxe

Podziel się opinią

Share
d2qmaxe
d2qmaxe
Więcej tematów