Rosjanie mają potężny pocisk. Zbudowany z zachodnich części
Rosja od kilku tygodni wykorzystuje do ataków na Ukrainę nowy pocisk manewrujący S8000 Banderol. Budzi on kontrowersje, bowiem jest zbudowany z komponentów z Zachodu, co pokazuje, że sankcje nie są w pełni skuteczne.
Co musisz wiedzieć?
- Banderol to nowy rosyjski pocisk manewrujący, który od kilku tygodni jest używany do ataków na Ukrainę.
- Technologia: Pocisk osiąga ogromną prędkość, przez co stanowi zagrożenie dla ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
- Komponenty: W pocisku zastosowano zagraniczne elementy elektroniczne, m.in. z Japonii, Korei Południowej i USA, pozyskiwane przez Rosję dzięki kontrabandzie.
Jak podaje portal Defence24, S8000 Banderol (ros. przesyłka) to nowy rosyjski pocisk manewrujący, który od kilku tygodni wykorzystywany jest do ataków na cele na terytorium Ukrainy. Jego oficjalne zaprezentowanie miało miejsce 26 kwietnia przed Dmitrijem Miedwiediewem na specjalnej uroczystości na terytorium poligonu Kapustin Jar. Prędkość przelotowa pocisku przekracza 500 km/h, a maksymalna sięga 670 km/h. Dzięki temu jest trudny do zestrzelenia przez systemy przeciwlotnicze. Zasięg pocisku wynosi około 500 km, co pozwala na atakowanie celów na dużą odległość.
Pocisk jest napędzany chińskim silnikiem turboodrzutowym. Długość rakiety to około pięć metrów, a rozpiętość skrzydeł przekracza dwa metry. Banderol przenosi głowicę bojową o masie 115 kg, z czego 50 kg stanowi materiał wybuchowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna eksplozja na froncie. Rosjanie stracili sprzęt za miliony
Nowy rosyjski pocisk. Zbudowany z zachodnich komponentów
Na konferencji ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR ujawniono, że w pocisku Banderol zastosowano zagraniczne komponenty elektroniczne. Baterie zasilające pochodzą natomiast od japońskiej firmy Murata, serwonapęd z Korei Południowej, a oscylator zegara z USA. Łącznie w pocisku znajdują się ponad 23 komponenty z różnych krajów, w tym z USA, Szwajcarii, Japonii, Chin i Australii.
Rosja pozyskuje te elementy dzięki kontrabandzie, wykorzystując zarejestrowane za granicą firmy, które kupują je i przesyłają do Rosji. To pokazuje, jak Rosja obchodzi sankcje i zdobywa niezbędne technologie.
Sankcje na Rosję nie są skuteczne?
Nowy pocisk Banderol budzi wiele kontrowersji. Niektórzy komentatorzy podkreślają, że mimo braku rozwiniętego przemysłu elektronicznego, Rosja zdołała stworzyć zaawansowany technologicznie produkt. Inni zwracają uwagę na problem pozyskiwania komponentów z Zachodu, co pokazuje, że sankcje nie są w pełni skuteczne.
Banderol jest postrzegany jako zagrożenie dla ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, ponieważ jego prędkość i zasięg mogą skutecznie przesilać systemy obronne. Ukraińskie kanały informacyjne donoszą, że pocisk jest trudny do zestrzelenia, co stanowi wyzwanie dla obrony kraju.
ZOBACZ TAKŻE: Atak w Rosji. Dron uderzył w budynek rządowy
Źródło: Defence24