Trwa ładowanie...
gospodarka

Nowy rok, nowe podwyżki. Ceny słodyczy, kawy i papierosów w górę

Rosnące ceny jaj, olejów i tłuszczów nie będą w tym roku sprzyjać tanim zakupom słodyczy. Problemy pogodowe w Brazylii i Wietnamie spowodują zaś podwyżki cen kawy. Zdrożeją też papierosy.

Share
Nowy rok, nowe podwyżki. Ceny słodyczy, kawy i papierosów w górę
Źródło: East News, Fot: East News
d2o3to5

O podwyżkach pisze środowy "Super Express". Nic nie wskazuje na to, że w tym roku przestaną rosnąć ceny składników potrzebnych do produkcji słodyczy. Jaja, oleje, margaryny i tłuszcze idą w górę, a wraz z nimi zdrożeją gotowe produkty cukiernicze - choć nie tak mocno, jak w ubiegłym roku. Sytuacji nie uratuje nawet to, że prawdopodobnie czekają nas obniżki cen cukru. Będzie to efektem zniesienia unijnych limitów na jego produkcję, do którego doszło w październiku 2017 roku. Choć i tu niewykluczone jest, że po początkowych obniżkach, ceny odbiją. Jak pisze dziennik, mocno zdrożeć nie powinna natomiast czekolada.

Zobacz też, jak bezpiecznie robić zakupy w sieci:

Tego samego nie można powiedzieć o kawie. Rosnące ceny tego produktu to między innymi efekt susz w Brazylii i Wietnamie, które odpowiadają za ponad 50 proc. światowego eksportu ziaren. Podrożeć ma też herbata.

W górę od marca pójdzie też akcyza na papierosy - minimalna stawka zwiększy się o 5,4 proc.

Dziennik przypomina też, że od początku roku płacimy już więcej za torby foliowe w sklepach. Ze względu na wprowadzenie tak zwanej opłaty recyklingowej za foliówkę do pakowania zakupów musimy płacić co najmniej 25 groszy. O tym, o ile zdrożały foliówki w poszczególnych marketach, piszemy więcej tutaj.

d2o3to5

Podziel się opinią

Share
d2o3to5
d2o3to5
Więcej tematów