Trwa ładowanie...
20-02-2004 13:00

Nowy radar wykryje burze i długotrwałe deszcze

Uruchomieniem ósmego radaru meteorologicznego w Brzuchani koło Miechowa (woj. małopolskie) zakończyła się budowa polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD. Dzięki tym urządzeniom meteorolodzy będą mogli prognozować groźne zjawiska atmosferyczne na terenie całego kraju.

Nowy radar wykryje burze i długotrwałe deszczeŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d4hrsy2
d4hrsy2

"Nowy radar swoim zasięgiem obejmuje tereny południa kraju. Urządzenie służy do wykrywania i rozpoznawanie groźnych zjawisk meteorologicznych, takich jak: opady, burze, strefy silnych wiatrów. Dzięki niemu zagrożenia można prognozować z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, co daje czas na ostrzeganie o nich" - powiedział zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Roman Skąpski.

Radar umieszczony został na 35-metrowej wieży, a jego zasięg to 200-250 kilometrów. Urządzenie jest bezobsługowe - informacje przez nie zebrane napływają w czasie rzeczywistym do Radarowego Centrum Operacyjnego w Warszawie. Na podstawie zgromadzonych w komputerach informacji ze wszystkich ośmiu radarów można tworzyć modele pogodowe i hydrologiczne dla całej Polski.

Decyzję o budowie systemu POLRAD podjęto po powodzi w 1997 roku. Inwestycja kosztująca około 10 mln dolarów została sfinansowana z kredytu udzielonego Polsce przez Bank Światowy na realizację projektu likwidacji skutków powodzi.

W ramach systemu wybudowano pięć nowych radarów oraz zmodernizowano trzy już istniejące. Uruchomiono także Radarowe Centrum Operacyjne w Warszawie. Urządzenia najnowszej generacji pracują w Rzeszowie, Pastewniku koło Wrocławia, Ramży koło Katowic, Legionowie koło Warszawy, Poznaniu-Ławicy, Świdwinie koło Szczecina, Gdańsku-Rębiechowie oraz Brzuchani koło Miechowa.

"Oznacza to, że Polska nie stanowi już białej plamy na mapie radarowej Europy. Nasza sieć stanie się także elementem europejskiego systemu radarów meteorologicznych CERAD" - poinformował Skąpski.

d4hrsy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hrsy2
Więcej tematów