Nowy pomysł posła PiS. Uściński dla WP: powinno być wsparcie dla rodzin dotkniętych taką traumą, jak gwałt
• Rządowy program powinien zawierać wsparcie dla rodzin dotkniętych taką traumą, jak gwałt - powiedział Wirtualnej Polsce Piotr Uściński
• Dodał, że w tej chwili "nie przedstawia konkretnych propozycji świadczeń"
• Według niego, "najważniejsze dla rodziny jest wsparcie psychologiczne"
• Rządowy projekt "Za życiem" przewiduje wsparcie dla kobiet w ciąży
03.11.2016 | aktual.: 03.11.2016 19:20
- Niewątpliwie dziecko poczęte w wyniku gwałtu nie ponosi winy za czyny ojca. Zarówno ono, jak i jego matka, potrzebują troskliwej opieki państwa. Dobrze byłoby, aby program rządowy, który ma powstać w grudniu zawierał wsparcie dla rodzin dotkniętych taką traumą jak gwałt - skomentował dla Wirtualnej Polski pomysł wsparcia dla rodzin Piotr Uściński. Poseł PiS przekonywał podczas posiedzenia sejmowej komisji, że "koszt takiego wsparcia nie byłby duży".
Projekt "Za życiem" przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia dla rodzin w wysokości 4 tysięcy złotych za urodzenie dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu. Uściński zaznaczył, że w tej chwili "nie przedstawia żadnych konkretnych propozycji świadczeń". - Najważniejsze dla rodziny jest wsparcie psychologiczne - wyjaśnił w rozmowie z WP.
Uściński na komisji nie zgłosił formalnej poprawki, ale według niego, taki zapis powinien pojawić się w programie projektu, który do końca roku ma zostać przyjęty przez rząd.
Projekt "Za życiem". "Zgwałcone kobiety powinny być otoczone troską Państwa"
Na Twitterze poseł opublikował również wpis, w którym wyjaśnił, że "poprawki nie zgłosił, ale uważa, że zgwałcone kobiety powinny być otoczone troską Państwa".
- Myślę, że to w tym kompleksowym programie powinno się znaleźć. Nie będzie to duży koszt dla państwa, a kompleksowo zajmiemy się wsparciem dla matek, dla rodzin, które mają trudną sytuację w związku z poczęciem dziecka i spodziewanymi jego narodzinami - przekonywał Piotr Uściński.
Poseł PiS zwrócił uwagę, że obecnie "aborcja jest możliwa również w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego". - Mamy w tej ustawie aborcyjnej, którą państwo dopuszcza, zabijanie dzieci niepełnosprawnych. Mamy też kolejny wyjątek aborcyjny - to są dzieci poczęte w wyniku czynu zabronionego. Zabrakło wsparcia dla tych rodzin - wyjaśnił podczas obrad komisji.
Jednorazowe świadczenie dla rodzin w wysokości 4 tysięcy złotych
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy w ramach rządowego programu "Za życiem". Ma on służyć wspieraniu kobiet w ciąży i pomocy rodzinom, w których urodzą się dzieci niepełnosprawne oraz ze zdiagnozowanymi ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami.
Projekt przewiduje między innymi, że z tytułu urodzenia się dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, rodzicom przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych. To wsparcie ma być elementem innych świadczeń, które mają wspierać rodzinę z dzieckiem niepełnosprawnym.
Projekt przewiduje też ułatwienia dostępu do wielu świadczeń i usług zdrowotnych, między innymi pełen dostęp do badań prenatalnych, opiekę psychologiczną na każdym etapie, hospicja prenatalne czy koordynację u lekarza opieki podstawowej.