Nowy gatunek niedźwiedzi polarnych, które nie potrzebują lodu. Historyczne odkrycie naukowców z USA

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie doszli do ciekawych wniosków na podstawie swoich najnowszych badań. Okazuje się, że zmiany klimatyczne i rosnące temperatury wcale nie muszą oznaczać zagłady dla niedźwiedzi polarnych. Odkryli ich populację, która żyje z dala od lodu i śniegu.

Nowy rodzaj niedźwiedzi polarnych odkryty na południu Grenlandii
Nowy rodzaj niedźwiedzi polarnych odkryty na południu Grenlandii
Źródło zdjęć: © Uniwersytet w Waszyngtonie

Nowo odkryta gromada niedźwiedzi żyje w wolnym od lodu morzu w południowo-wschodniej części Grenlandii. Jest ona genetycznie odrębna w stosunku do innych niedźwiedzi, które żyją w naturalnych warunkach, czyli wśród lodu, śniegu i zimnych wód.

Naukowcy są przekonani, że ta grupa niedźwiedzi przystosowała się do środowiska wolnego od lodu i może to pomóc w zrozumieniu ewolucji tego gatunku niedźwiedzi. Dają również nadzieję na to, że mimo topnienia lodu w wyniku ocieplania klimatu, nie wyginą całkowicie.  

- Niedźwiedzie polarne są zagrożone z powodu utraty lodu morskiego, który ulega topnieniu w wyniku zmian klimatycznych - powiedziała dr Kristin Laidre, która kierowała badaniami.

Region ten nie był do tej pory szczegółowo zbadany przez naukowców z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, które zwykle tam dominują. Wiadomo jednak było od dawna, że żyją tam niedźwiedzie polarne.

- Chcieliśmy zbadać ten region, ponieważ niewiele wiedzieliśmy o niedźwiedziach polarnych w południowo-wschodniej Grenlandii. Nigdy nie sądziliśmy jednak, że znajdziemy tam nową subpopulację. Nie przypuszczaliśmy również, że są tak bardzo wyjątkowe - powiedziała dr Laidre.

W swoich badaniach zespół połączył dane z 36 ostatnich lat, które dotyczą ruchu, genetyki i demografii niedźwiedzi polarnych z Arktyki, aby po raz pierwszy ocenić nową populację. Wyniki pokazały, że grupa ta składa się z kilkuset osobników i jest genetycznie odrębna od każdej z 19 dotychczas znanych populacji niedźwiedzi polarnych.

- Jest to najbardziej odizolowana genetycznie populacja niedźwiedzi polarnych na całej planecie - powiedziała współautorka pracy, profesor Beth Shapiro.

Nowa populacja niedźwiedzi polarnych może żyć na terenie, na którym nie ma lodu
Nowa populacja niedźwiedzi polarnych może żyć na terenie, na którym nie ma lodu © Uniwersytet w Waszyngtonie

Naukowcy odkryli również, że ta populacja żyła oddzielnie od innych niedźwiedzi polarnych przez co najmniej kilkaset lat, a wielkość ich populacji przez cały ten czas pozostawała stosunkowo niewielka.

Pomiary ciała pokazują, że dorosłe samice są mniejsze niż w innych regionach i mają mniej młodych, co według badaczy może być skutkiem trudności ze znalezieniem partnera w skomplikowanym środowisku.

Obrazy satelitarne dorosłych samic w obrębie populacji pokazują, że te niedźwiedzie są domatorami, w przeciwieństwie do większości innych niedźwiedzi polarnych, które przemieszczają się daleko przez lód morski, aby polować.

W raporcie eksperci zapisali również, że ta grupa chodzi po lodzie wewnątrz chronionych fiordów lub wspina się po górach, aby dotrzeć do sąsiednich fiordów nad lądolodem grenlandzkim.

- W pewnym sensie te nowe osobniki dają nam wgląd w to, jak mogą sobie radzić grenlandzkie niedźwiedzie w przyszłych scenariuszach klimatycznych - powiedziała dr Laidre.

Warunki, w jakich obecnie znajduje się lód morski w południowo-wschodniej Grenlandii, przypominają to, co przewiduje się dla północno-wschodniej Grenlandii pod koniec tego stulecia. Wyniki badań budzą nadzieję, że niedźwiedzie polarne mogą jednak przystosować się do zmian na północy kuli ziemskiej.

- Jeśli zależy nam na zachowaniu gatunku, to tak, nasze odkrycia dają nadzieję. Pokazują nam, jak niektóre niedźwiedzie polarne mogą przetrwać w warunkach zmian klimatycznych - powiedziała dr Laidre.

Znikające lodowce w Europie. Badania włoskich naukowców w Alpach

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)