PolskaNoworodki starszych ojców mają gorszy wynik Apgar

Noworodki starszych ojców mają gorszy wynik Apgar

Dzieci ojców 40- i 50-letnich częściej osiągają tuż po porodzie słabsze wyniki w skali Apgar niż dzieci ojców 20-letnich - informuje pismo medyczne "Epidemiology".

Skali Apgar używa się w medycynie do określenia stanu noworodka tuż po porodzie (w 1, 3, 5 i 10 minucie życia). Minimalnie dziecko może dostać 0 a maksymalnie - 10 punktów. Ocenia się kolor skóry, puls, reakcję na bodźce, napięcie mięśni oraz oddychanie.

W ciągu ostatnich lat kilka badań dotyczyło związku zaawansowanego wieku ojca z różnymi problemami podczas ciąży. Niewiele wiadomo było jednak, jak wiek ojca wpływa na stan noworodka w pierwszych minutach życia.

Zagadnienie to badał ostatnio dr Yuelian Sun i jego współpracownicy z duńskiego uniwersytetu w Aarhus. Analizowali oni dane dotyczące ponad 70 tys. par, których pierwsze dziecko urodziło się w latach 1980-1996.

Okazało się, że ryzyko iż w pierwszej minucie życia dziecko uzyska słabszy wynik Apgar było w przypadku ojców w wieku 45-49 lat oraz 50-latków i starszych odpowiednio 64% i 49% większe niż w przypadku ojców dwudziestoletnich.

Natomiast w przypadku ojców co najmniej 45-letnich wzrastało ryzyko, że w badaniu w piątej minucie życia ich dziecko uzyska poniżej 7 punktów.

Biologiczny związek pomiędzy zaawansowanym wiekiem osoby i niskimi wynikami w skali Apgar jest nieznany - przyznają prowadzący badania. Zauważają jednak, że z wiekiem ojca zwiększa się ryzyko pewnych dziedzicznych mutacji chromosomowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)