Noworoczny "prezent" dla Rosjan od Putina. Dziesiątki represyjnych ustaw
Według doniesień kremlowskiej agencji TASS, Władimir Putin podpisał w ciągu ostatnich kilku dni aż 92 nowe ustawy. To ostatnie zmiany w rosyjskim prawie w 2022 roku. Przepisy wprowadzają m.in. karę dożywotniego pozbawienia wolności za sabotaż i regulują kwestie prawne na anektowanych terytoriach.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Wiele informacji, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Rząd w Moskwie na koniec 2022 roku przyjął 92 nowe ustawy. Dokumenty opublikowano na stronie rosyjskiego rządu.
Kwestie "bezpieczeństwa" Rosji
Kreml, by "wzmocnić bezpieczeństwo" kraju postanowił m.in. wprowadzić karę dożywotniego pozbawienia wolności za sabotaż. To uzupełnienie rosyjskiego Kodeksu o nowe artykuły, które przewidują odpowiedzialność karną za "pomoc, udział, wezwania i nakłanianie do popełnienia aktów sabotażu, a także za ich finansowanie", jak podaje rosyjska TASS. Zaostrzono też kary za tworzenie i działalność organizacji pozarządowych, które "nawołują do zaniechania obywatelskich obowiązków".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nagrody" dla zmobilizowanych
Jak podaje kremlowska agencja TASS, Moskwa postanowiła też wynagrodzić poborowych, którzy walczą na froncie w Ukrainie. Zgodnie z nowymi przepisami "zmobilizowani nie będą karani za przedawnione pozwolenia na broń", a ich dzieci będą przyjmowane na uczelnie wyższe w osobnej rekrutacji, czyli w ramach "limitu studentów, który uczelnia powinna ustalać corocznie, by stanowili oni co najmniej 10 proc. wszystkich przyjętych na studia".
Anektowane terytoria
Zmiany w aktach prawnych Rosji odnoszą się również do zajętych w wyniku brutalnej inwazji wojsk Kremla w Ukrainie. TASS podaje, że "ustalono system postępowania egzekucyjnego" w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, a także w obwodach zaporoskim i chersońskim. Anektowane terytoria zostaną też włączone do rosyjskiego systemu ochrony własności intelektualnej. Dodatkowo w ciągu najbliższych trzech lat rząd określi specyfikę realizacji zamówień publicznych na okupowanych terytoriach, co "zapewni ich sprawne włączenie do całego systemu".