Trwa ładowanie...

Kolejna fala mobilizacji w Rosji. Wywiad ujawnia szczegóły

Wojna w Ukrainie trwa już 310 dni. Według informacji ukraińskiego wywiadu już 5 stycznia w Rosji ma rozpocząć się kolejna fala mobilizacji. - Rosjanie mają ogromne problemy z kompletowaniem (składu osobowego) w istniejących oddziałach. Nie wystarcza im też ludzi do formowania nowych (jednostek). Biorąc to pod uwagę, podjęli już decyzję o rozpoczęciu nowej fali mobilizacji 5 stycznia. Nie ma znaczenia, czy ogłoszą to w tym dniu, czy 9 stycznia, ponieważ to niczego nie zmieni - mówił wywiadzie dla BBC szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji. Wywiad ujawnia szczegółyKolejna fala mobilizacji w Rosji. Wywiad ujawnia szczegółyŹródło: East News, fot: AA/ABACA
d1y68vl
d1y68vl
  • Dmytro Kułeba w mocnym wywiadzie dla ukraińskiego portalu zapewnił, że Ukraina wciąż jest bardzo zdeterminowana i nie interesuje jej "pokój za wszelką cenę". - Rosję należy wtłoczyć w jej granice i zamknąć na kłódkę; uchyliliśmy drzwi rosyjskiej szafy i wszyscy zobaczyli, że nie ma w niej paradnego munduru, ani nawet trupa w mundurze, a tylko kupa rosyjskiego łajna - przekonywał w wywiadzie dla RBK-Ukraina minister spraw zagranicznych Ukrainy.
  • Według informacji ukraińskiego wywiadu już 5 stycznia w Rosji ma rozpocząć się kolejna fala mobilizacji. - Rosjanie mają ogromne problemy z kompletowaniem (składu osobowego) w istniejących oddziałach. Nie wystarcza im też ludzi do formowania nowych (jednostek) - mówił wywiadzie dla BBC szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.
Trwa łączenie
22:41, 30.12.2022

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker był pytany w piątek w Polsat News o sytuację na Ukrainie i o to, jak obecnie wygląda sprawa z uchodźców. "Ten rok był rokiem wielu wyzwań dla polskiej administracji, dla Polski, dla Polaków, dlatego również podejście do otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy powinno być determinowane tymi wyzwaniami, a widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą" - ocenił Szefernaker.


Wiceszef MSWiA zaznaczył, że Polska w tym roku przyjęła na stałe ponad milion uchodźców. - Przez Polskę przeszło parę milionów uchodźców, którzy albo wrócili już do Ukrainy, albo są w Europie Zachodniej. Pozostało ponad milion - mówił.


Dodał, że obecnie obserwowany jest ruch na granicy naszego kraju, który wynika z czasu świątecznego. - Mamy dużo większy ruch na granicy, ale w obie strony. Wiele kobiet z dziećmi jedzie do swoich mężów, którzy przez dłuższy czas byli na froncie, aby wspólnie przeżyć czas świąteczny. Wiele rodzin także przyjeżdża tutaj do Polski do tych, którzy uciekli przed wojną, aby spędzić wspólnie ten czas- mówił Szefernaker.


Ocenił również, że Ukraińcy są niezwykle zdeterminowani, żeby pozostać na Ukrainie i by nie pokazać agresorowi, że uciekają przed wojną. - W związku z tym nie ma, jak do tej pory kolejnej fali uchodźców - stwierdził Szefernaker.

22:36, 30.12.2022

Żołnierze kontraktowi z Rosji, którzy nie chcą dłużej walczyć na Ukrainie, trafiają do garażu i aresztu pod Ługańskiem. Więźniowie otrzymują jedzenie raz dziennie. Nikt nie przyjmuje ani nie rozpatruje ich raportów o odmowie walki - alarmował już w połowie lipca niezależny rosyjski portal Mediazona.


Przypomnijmy, że w listopadzie pojawiły się doniesienia, że szczególnie drastyczne metody są stosowane w powiązanej z Kremlem prywatnej firmie wojskowej, znanej jako grupa Wagnera. Najemnicy, którzy dezerterują z frontu lub odmawiają dalszego udziału w wojnie mają być tam karani śmiercią. 

22:17, 30.12.2022

Aresztowanych "przeniesiono do jakiejś piwnicy", a następnie rodziny utraciły z nimi kontakt. We wrześniu nagle pojawiła się informacja, że cała piątka oficerów jakoby zginęła jeszcze w lipcu w ostrzale artyleryjskim. Według ich towarzyszy broni niepokorni wojskowi mogli jednak zostać zamordowani podczas "zajęć wychowawczych" w "centrum reedukacji" w Briance, gdzie na porządku dziennym są tortury i przemoc fizyczna - czytamy na łamach niezależnych mediów.

22:17, 30.12.2022

Mowa o co najmniej pięciu oficerach znanych z imienia i nazwiska. Przykładowo, starszy porucznik Rusłan Łewanow odmówił w lipcu przeprowadzenia natarcia na pozycje przeciwnika i opanowania terenu kontrolowanego przez Ukraińców "za wszelką cenę", bez liczenia się ze stratami ludzkimi. Oficer napisał raport w sprawie zwolnienia ze służby, po czym został przewieziony w bagażniku samochodu do "centrum przywracania zdolności bojowej", czyli aresztu w okupowanej miejscowości Brianka na Ługańszczyźnie - relacjonowała matka uwięzionego żołnierza, cytowana przez Radio Swoboda.

22:10, 30.12.2022

Rosyjscy oficerowie, którzy zakwestionowali rozkazy swoich przełożonych i odmówili walki w Ukrainie, zostali wtrąceni do więzienia w obwodzie ługańskim, a następnie zaginęli. Nieposłusznych wojskowych prawdopodobnie zamordowano - powiadomiło w piątek Radio Swoboda za niezależnym serwisem Astra.

21:52, 30.12.2022

"Washington Post" zwraca również uwagę na rosnącą izolację Putina.  Zaznacza, że jedynym zagranicznym przywódcą, u którego może złożyć  "poważną wizytę" jest białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. "Wszyscy  inni widzą się z nim tylko, kiedy jest to konieczne" - powiedział  gazecie rosyjski oficjel.

Rozmówcy gazety twierdzą, że wiele obaw dotyczy również przyszłości  rosyjskiej gospodarki. Cytowany przez gazetę anonimowy dyplomata  powiedział, że sytuacja gospodarcza w Rosji przyszłym roku pogorszy się w  poważniejszy sposób niż dotychczas.

Z kolei zdaniem byłej doradczyni Centralnego Banku Federacji  Rosyjskiej, Aleksandry Prokopienko, która zbiegła z kraju po inwazji,  wśród elit panuje przekonanie, że Rosja nie ma szans osiągnąć  zamierzonych celów i przeświadczenie, że "wszystko, co zbudowali,  zawaliło się bez powodu".

21:44, 30.12.2022

Jak pisze w artykule Catherine Belton, autorka książki "Ludzie  Putina", w Rosji dochodzi do pogłębiania się rozdźwięku między  prezydentem i "dużą częścią elity kraju", która ma być bardzo  niezadowolona z przebiegu spraw i pełna obaw o przyszłość.


"Wśród ludzi wokół niego panuje ogromna frustracja. Widać, że on nie  wie, co robić" - powiedział dziennikarce jeden z rosyjskich miliarderów  powiązanych z Kremlem. Z kolei jeden z urzędników państwowych przekazał  anonimowo, że jedynym planem Putina jest kontynuowanie bombardowań  ukraińskiej infrastruktury, by zmusić Ukrainę i Zachód do rozmów na jego  warunkach. Brak odpowiedzi Putina na kluczowe pytania dotyczące  przyszłości konfliktu miały być - zdaniem źródła dziennikarki - powodem  odwołania odbywającej się tradycyjnie pod koniec roku konferencji Putina  oraz corocznego sylwestrowego spotkania z oligarchami.


Zdaniem rosyjskiej analityczki Tatiany Stanowej, rosyjskie elity  podzielone są na dwa obozy: tych, którzy chcą eskalacji, jak "kucharz  Putina" i właściciel firmy wojskowej Wagner Jewgienij Prigożyn oraz  tych, którzy chcą zakończenia wojny.

21:41, 30.12.2022

Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną na Ukrainie, uważają że Władimir  Putin nie wie, jak wyjść z obecnej sytuacji i spodziewają się dalszego  pogarszania stanu rosyjskiej gospodarki - donosi w piątek dziennik  "Washington Post", opierając się na rozmowach z członkami elit  politycznych i biznesowych. Gazeta wskazuje też na rosnącą izolację  przywódcy na Kremlu. 

21:33, 30.12.2022

Rosyjscy  rezerwiści walczący na Ukrainie otrzymują okolicznościowe "prezenty" z  okazji Nowego Roku, czyli m.in. cukier, kaszę, konserwy oraz wiersze sławiące bohaterską śmierć za ojczyznę - powiadomiła żona jednego z  żołnierzy, cytowana w piątek przez niezależny portal Ważnyje Istorii.


W  noworocznym pakiecie podarunkowym dla wojskowego można znaleźć również  mydło, świecę i gałązkę świerku udekorowaną flagą Rosji. Wiersz, który ma za zadanie podnosić morale rezerwistów, mówi m.in. o "Nowym Roku  pukającym do okopu", "spełnianiu marzeń", "zapominaniu o zmartwieniach" i  "przepięknym boju za ojczyznę" - czytamy na łamach opozycyjnego  serwisu.

21:23, 30.12.2022

Zdrowie Putina to od początku inwazji na Ukrainę niezwykle często  poruszany temat. Obserwatorzy bacznie obserwują każde potknięcie i każdy  gest 70-letniego dyktatora. Pojawiają się informacje o licznych  schorzeniach, na które ma cierpieć. Szef zespołu analitycznego ds. Rosji  duńskiej agencji wywiadu wojskowego uważa, że może on cierpieć na raka  tarczycy, a przyjmowane na początku tego roku leki mogły wypaczyć jego  decyzje dotyczące wojny w Ukrainie. 

21:16, 30.12.2022

Strategicznym celem Ukrainy jest to, by na koniec 2024 roku nasz kraj spełniał kryteria akcesji do Unii Europejskiej; przyjęliśmy już setki różnych aktów prawnych, a kolejne setki zamierzamy uchwalić w roku 2023 -  zapowiedział w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez  agencję Interfax-Ukraina. 

 - To, co zamierzaliśmy uczynić w ciągu kilku lat, udało nam się  zrealizować w ciągu 10 miesięcy wojny - podkreślił szef rządu, odnosząc  się do postępów integracji z UE w zakresie współpracy gospodarczej,  energetycznej, transportowej, celnej i cyfrowej. 

21:04, 30.12.2022

W Chersoniu zatrzymano pracownika aresztu śledczego, który współpracował z Rosjanami. Pomagał im przetrzymywać ukraińskich cywilów, mieszkańców Chersoniu w celach podczas tymczasowej okupacji miasta - przekazała służba prasowa Państwowego Biura Śledczego.

youtube
20:53, 30.12.2022

Rosjanie kontynuują ofensywę w kierunku Bachmutu i Łymania i starają się poprawić swoje pozycje taktyczne na frontach pod Awdijiwką i Kupiańskiem - informuje w najnowszym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. 

20:44, 30.12.2022

Na Zakarpaciu odbyła się dziś wyjątkowa uroczystość. Żona jednego z  funkcjonariusza straży granicznej, który zginął w Azowstalu"została uhonorowana odznaczeniem państwowym.

20:33, 30.12.2022

Rosjanie po raz kolejny udostępnili w siecie film z szopem, którego skradli z Chersonia. "Skradzione zwierzę zapisali na uniwersytet. Najwyraźniej rekompensują brak studentów" - ironizuje Nexta w poście z nagraniem.

20:25, 30.12.2022

Goldschmidt, który od 1993 r. był naczelnym rabinem Moskwy, opuścił  Rosję dwa tygodnie po rozpoczęciu 24 lutego br. rosyjskiej inwazji na  Ukrainę z powodu presji nałożonej przez rosyjskie władze, aby wyraził  poparcie dla wojny. Żyje na emigracji w Izraelu i poinformował, że nie  planuje powrotu do Rosji. Po wyjeździe do Izraela ustąpił ze stanowiska.


Jak zaznaczył, na jego decyzję wpłynęła presja na liderów rosyjskiej  społeczności żydowskiej, by wspierali wojnę. - Ja odmówiłem.  Zrezygnowałem, ponieważ kontynuowanie pracy jako główny rabin Moskwy byłoby problemem dla społeczności ze względu na represje podejmowane  wobec dysydentów - wyjaśnił.

20:18, 30.12.2022

Goldschmidt jako analogię przywołał okres schyłku życia Stalina, gdy  Żydzi byli celem gniewu i niezadowolenia inicjowanego przez władze.


- Kiedy spojrzymy wstecz na historię Rosji, zawsze, gdy system  polityczny był zagrożony, widzieliśmy, jak władza próbowała przekierować  gniew i niezadowolenie mas na społeczność żydowską - powiedział Goldschmidt w opublikowanym w piątek wywiadzie. - Widzieliśmy to w  czasach carskich i pod koniec reżimu stalinowskiego - przypomniał.


- Widzimy rosnący antysemityzm, podczas gdy Rosja wraca do nowego rodzaju Związku Radzieckiego, i krok po kroku znów zapada żelazna  kurtyna. Dlatego uważam, że najlepszą opcją dla rosyjskich Żydów jest wyjazd - dodał.

20:11, 30.12.2022

Były naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt w rozmowie z dziennikiem  "Guardian" zaapelował do rosyjskich Żydów, by opuścili Rosję "póki  jeszcze mogą" zanim niepowodzenia Kremla w wojnie na Ukrainie sprawią,  że zrobi się z nich "kozły ofiarne". 

19:56, 30.12.2022

Koniec roku nie jest końcem polskiej pomocy dla Ukrainy - zapewnił w  piątek premier Mateusz Morawiecki; wyraził nadzieję, że przyszły rok  przyniesie zwycięstwo Ukrainy i pokój. 

19:42, 30.12.2022

Na skutek rosyjskich ostrzałów rakietowych i ataków dronów na  infrastrukturę energetyczną Ukrainy w Kijowie obowiązują przerwy w  dostarczaniu prądu, co czasem sprawia, że ludzie zostają uwięzieni w  windach. Roman, który je naprawia, mówi w rozmowie z PAP że codziennie  uwalnia około 15 osób. -  Przewidujemy, że sytuacja w najbliższym czasie nie poprawi się, więc w  windach w naszej dzielnicy specjalnie umieszczane są bezpośrednie  namiary telefoniczne, by mieszkańcy mieli możliwość jak najszybszego  skontaktowania się z dyżurnym - dodaje. 

19:29, 30.12.2022

Prezydent Zełenski rozmawiał z premierem Grecji na temat wsparcia Ukrainy. " Podziękowałem  za serdeczne życzenia dla ludności ukraińskiej i za wsparcie obrony w  bieżącym roku. Zapewniono mnie o takim samym poziomie wsparcia w następnym. Nakreśliliśmy wspólne działania" - napisał ukraiński prezydent.

19:21, 30.12.2022

Putin zapewniał również Blaira, że nie będzie próbował spowalniać  procesu rozszerzenia NATO. Ówczesny minister obrony Rosji Igor  Siergiejew powiedział z kolei swoim odpowiednikom z Sojuszu  Północnoatlantyckiego, że byłby to "poważny błąd polityczny" i Moskwa  "podjęłaby odpowiednie kroki".

Putin mówił o "bliskości" między Wielką Brytanią i Rosją.  Zaproponował budowę gazociągu w celu dostarczania gazu do Wielkiej  Brytanii. Powiedział, że połączenie "zapewni stabilne dostawy na  nadchodzące dziesięciolecia". Propozycja została podniesiona na  spotkaniu obu przywódców w Moskwie w 2002 roku, jednak do budowy  gazociągu ostatecznie nie doszło.

19:14, 30.12.2022

Blair oceniał Putina jako "rosyjskiego patriotę", wrażliwego  na "utratę szacunku" przez Rosję na świecie. "Prezydent Rosji jako  pierwszy światowy przywódca otrzymał parę srebrnych spinek do mankietów  nr 10 jako prezent urodzinowy w październiku 2001 roku" - przypomina  portal BBC.


Urzędnicy z Downing Street byli jednak sceptyczni. W dostarczonym  premierowi memorandum zwrócono uwagę na rozdźwięk pomiędzy  "konstruktywnymi" komentarzami Putina i jego faktycznymi działaniami.  Jako przykład podano tragedię rosyjskiego okrętu podwodnego Kursk, który  w 2000 roku zatonął na Morzu Barentsa ze 118 marynarzami na pokładzie.  "Putin powiedział, że jest wdzięczny za oferty pomocy (w ratowaniu  załogi okrętu) ze strony Wielkiej Brytanii, jednak rosyjscy urzędnicy tę  pomoc utrudniali. Powtarzali też bezpodstawne plotki, jakoby przyczyną  katastrofy było zderzenie z brytyjską łodzią podwodną" - wyjaśniono.

19:00, 30.12.2022

W  okresie swych rządów premier Wielkiej Brytanii Tony Blair przekonywał,  wbrew obawom swoich urzędników, że prezydentowi Rosji Władimirowi  Putinowi przysługuje miejsce wśród najważniejszych przywódców świata -  wynika z cytowanych w piątek przez portal BBC odtajnionych akt z  brytyjskich Archiwów Narodowych.


Z  dokumentów wynika, że na początku 2001 roku ówczesny brytyjski premier  uważał, że ważne jest zachęcenie nowego prezydenta Rosji do przyjęcia  zachodnich wartości. Współpracownicy Blaira wątpili jednak, czy można  ufać byłemu oficerowi KGB.

18:50, 30.12.2022

Węgry i Turcja to jedyne kraje NATO, których przywódcy otrzymali  okolicznościową depeszę noworoczną od Władimira Putina - przekazał  niezależny rosyjski portal Meduza. Tradycyjne noworoczne życzenia z  Kremla miały trafić łącznie też do byłego premiera Niemiec Gerharda  Schroedera. 

18:40, 30.12.2022

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że obecnie w stolicy mieszka tyle samo osób, co przed rozpoczęciem inwazji. - Liczymy, ile telefonów komórkowych jest w użyciu. Przed wojną było tu 3,8 mln ludzi, w marcu było ich mniej niż milion, w lipcu 2-2,5 mln, teraz jest ich 3,6 mln. 300 000 to zarejestrowani uchodźcy z innych regionów kraju. Miasto jest pełne - mówił w wywiadzie dla "The Spiegel".

18:31, 30.12.2022

Dmytro Pletenczuk, rzecznik prasowy komendanta obrony Chersonia opublikował w sieci film, na którym widać sale tortur w mieście.

Źródło: WP Wiadomości/PAP/Ukrinform/Ukraińska Prawda/Reuters/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1y68vl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1y68vl
Więcej tematów