Trwa ładowanie...

Nowoczesna: Kaczyński łamie prawo, składamy wniosek do prokuratury

• Nowoczesna składa wniosek do prokuratury o ściganie Jarosława Kaczyńskiego
• Posłowie tej partii: prezes PiS nie tylko uzurpuje sobie prawo, ale też je łamie
• Według Nowoczesnej, Kaczyński zabraniania rządowi publikacji orzeczenia TK
• PiS uważa zarzuty Nowoczesnej za absurdalne

Share
Nowoczesna: Kaczyński łamie prawo, składamy wniosek do prokuratury
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d2gxzi6

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła na piątkowej konferencji w Sejmie, że "szokujące jest ignorowanie prawa" przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Nawiązując do środowej wypowiedzi Kaczyńskiego posłanka podkreśliła, że lider PiS zabronił rządowi publikacji wyroku TK ws. nowej ustawy o Trybunale.

d2gxzi6

Kaczyński mówił w środę, że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują. Jak dodał wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację. W czwartek TK uznał, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o TK jest niezgodnych z konstytucją.

Paweł Rabiej z Nowoczesnej dodał, że w kwestii TK Kaczyński "wprost powiedział rządowi, że ma nie publikować wyroku Trybunału". - To jest nie tylko uzurpacja, ale to jest też złamanie prawa. To jest podżeganie do przestępstwa używając języka prawa karnego i to jest sprawstwo kierownicze - podkreślił Rabiej.

- Jarosław Kaczyński musi ponieść tego konsekwencje, dlatego Nowoczesna składa do prokuratury wniosek o ściganie Jarosława Kaczyńskiego z tytułu podżegania rządu do przestępstwa jakim jest niepublikowanie wyroku TK - powiedział Rabiej.

Scheuring-Wielgus przekonywała, że jest więcej przykładów ignorowania prawa przez lidera PiS. Jej zdaniem "poseł Jarosław Kaczyński nakazał Radzie Mediów Narodowych cofnięcie decyzji" ws. odwołania Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP.

d2gxzi6

Kolejna sprawa, mówiła posłanka, dotyczy przestrzeni publicznej. - Poseł Jarosław Kaczyński palcem wskazał, gdzie mają stać w Warszawie pomniki smoleńskie - dodała.

- Czas najwyższy nazwać te rzeczy po imieniu, to jest uzurpacja i Jarosław Kaczyński jest uzurpatorem. Jarosław Kaczyński uzurpuje sobie prawa, których nie ma, Jarosław Kaczyński nie ma żadnych praw do podejmowania decyzji - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Rabiej ocenił, że "w Polsce powstał pozaprawny, pozakonstytucyjny układ władzy", a jego "zwornikiem" jest właśnie Kaczyński, który "uzurpuje sobie prawo do tego, żeby Sejm, prezydent, rząd, a także kilkanaście innych instytucji wykonywały jego wolę".

- To jest sytuacja niezwykle groźna, to jest dzisiaj jeden z największych problemów, jaki mamy w państwie - bezprawie, bezprawie rządu - ocenił Rabiej.

d2gxzi6

Zapowiedział, że Nowoczesna wspólnie z organizacjami pozarządowymi rozpocznie monitoring tego "w jaki sposób Jarosław Kaczyński jako nieformalna osoba rządząca układem władzy wpływa na rząd, parlament i instytucje państwa".

PiS: to absurd

Poseł PiS Łukasz Schreiber ocenił, że zarzuty Nowoczesnej są "tak absurdalne, że aż trudno to na poważnie komentować".

Jak podkreślił opozycja każdego dnia zwołuje konferencje, na których mówi, że oczekuje konkretnych decyzji np. ze strony TK. - Natomiast, jeżeli zabiera głos Jarosław Kaczyński b. premier, prezes największej partii, lider Zjednoczonej Prawicy, to się dzieje coś strasznego. Ma prawo i będzie komentował to, co się dzieje - oświadczył poseł PiS.

d2gxzi6

Podziel się opinią

Share
d2gxzi6
d2gxzi6
Więcej tematów