Trwa ładowanie...
28-06-2004 11:55

Nowi przywódcy Iraku


Irak odzyskał w poniedziałek suwerenność i okupacja kraju dobiegła końca. Poniżej najważniejsze informacje o przywódcach irackich, na których spoczywa teraz główna odpowiedzialność za ustabilizowanie sytuacji, przywrócenie bezpieczeństwa i dokończenie przeobrażeń politycznych zapoczątkowanych w kwietniu zeszłego roku obaleniem Saddama Husajna.

Nowi przywódcy IrakuŹródło: AFP
d4d471q
d4d471q

PREMIER IJAD ALAWI - Mocny człowiek nowych władz, szyita popierany przez USA, w latach działalności opozycyjnej na uchodźstwie powiązany z CIA. Ma 59 lat, jest przywódcą Irackiego Porozumienia Narodowego, ugrupowania, które powstało poza granicami Iraku i skupiło głównie byłych członków Baas, partii Saddama Husajna, i byłych oficerów armii irackiej. Ugrupowanie to podkreśla wagę utrzymania świeckiego charakteru państwa, a skupia w swych szeregach zarówno sunnitów, jak i szyitów

PREZYDENT GHAZI JAWER - Jeden z sunnickich przywódców plemienia Szammarów, zaliczanego do największych w regionie Zatoki Perskiej i obejmującego także klany szyickie. Ma 45 lat. Urodził się w Mosulu, studiował inżynierię w Arabii Saudyjskiej i w USA, spędził 15 lat na uchodźstwie w Arabii Saudyjskiej, gdzie tuż przed powrotem do kraju był wiceprezesem firmy telekomunikacyjnej Hicap Technology Co. W Rijadzie.

WICEPREZYDENT IBRAHIM DŻAFARI - Przywódca szyickiej partii Dawa, która za Saddama Husajna prowadziła podziemną działalność w kraju i w sondażu przed kilkoma miesiącami okazała się najpopularniejszym ugrupowaniem irackim. Urodził się w 1947 roku.

WICEPREZYDENT ROUSZ SZAWEJS - Dotychczasowy przewodniczący parlamentu kurdyjskiego regionu autonomicznego w Irbilu i członek Demokratycznej Partii Kurdystanu, jednej z dwóch głównych i rywalizujących z sobą partii kurdyjskich, sprawujących władzę na północy Iraku.

d4d471q

WICEPREMIER ODPOWIEDZIALNY ZA BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE BARHAM SALEH - Czterdziestoczterolatek, dotychczas był szefem administracji ("premier") regionu kurdyjskiego ze stolicą w Sulejmanii, rządzonego przez jedno z dwóch głównych ugrupowań kurdyjskich, Patriotyczną Unię Kurdystanu. W dobrych stosunkach z Amerykanami, przez 10 lat był rzecznikiem PUK w Waszyngtonie. Studiował w W. Brytanii inżynierię i informatykę, doktor nauk technicznych.

DORADCA DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO MUWAFAK AR-RUBAJI - Lekarz neurolog wykształcony w W. Brytanii, wiele lat praktykował w Londynie, będąc zarazem zagranicznym rzecznikiem szyickiej partii Dawa. Po powrocie do Iraku bardzo pomógł władzom koalicyjnym dzięki doskonałym dojściom do szyickich ajatollahów, w tym do Alego al-Sistaniego. Jako pośrednik w rozmowach z nimi zdobył zaufanie Amerykanów. Ma 55 lat, cieszy się poparciem swego potężnego klanu Rubajich z Karbali. Ma też wrogów - na początku maja partyzanci w miastach na zachód od Bagdadu rozrzucali ulotki obiecujące równowartość 7000 dolarów nagrody temu, kto go zabije.

MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH HOSZIAR ZEBARI - Od września zeszłego roku, kiedy został ministrem spraw zagranicznych w irackiej administracji podporządkowanej władzom koalicyjnym, jeździ po świecie, zabiegając o poparcie dla, jak mówi, nowego, zjednoczonego i demokratycznego Iraku. W drugiej połowie maja odwiedził Polskę. Jest pierwszym Kurdem piastującym tekę spraw zagranicznych Iraku. Podczas kurdyjskich powstań przeciwko Saddamowi Husajnowi walczył w szeregach partyzantów, tak zwanych peszmergów. Ma 51 lat, studiował politologię na Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie i socjologię na Uniwersytecie Essex w W. Brytanii.

MINISTER OBRONY HAZIM SZALAN - Szejk plemienia Ghazal, urodzony w 1947 roku w Diwanii, ukończył ekonomię i zarządzanie na Uniwersytecie Bagdadzkim, potem pracował w bankowości, ale w 1985 roku musiał opuścić kraj z powodu działalności opozycyjnej i osiadł w W. Brytanii. Po upadku Saddama wrócił do kraju i został gubernatorem Diwanii na zdominowanym przez szyitów południu kraju. Mało znany Irakijczykom, dotychczas nie udzielał się politycznie.

d4d471q

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH FALAH NAKIB - Sunnita, syn ważnego irackiego generała Hasana al-Nakiba, który w latach 70. porzucił armię i podjął działalność opozycyjną na uchodźstwie. Inżynier po studiach w USA, po upadku Saddama został gubernatorem prowincji Salaheddin, w której leży Tikrit, rodzinne miasto Saddama. Ma 48 lat.

MINISTER FINANSÓW ADIL ABDEL MAHDI - Wykształcony we Francji syn szanowanego duchownego szyickiego, który był ministrem za monarchii. Członek kierownictwa wpływowej partii szyickiej Najwyższa Rada Rewolucji Islamskiej w Iraku (SCIRI).

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI MALIK DOHAN HASAN - Po upadku Saddama, wybrany na prezesa Irackiego Związku Prawników, jako jeden z pierwszych zgłaszał protesty do władz koalicyjnych przeciwko ciężkim warunkom przetrzymywania więźniów irackich i niezapewnianiu im pomocy prawnej. Za Saddama był więźniem politycznym; wcześniej, w połowie lat 60., był ministrem kultury.

MINISTER ROPY NAFTOWEJ THAMIR GHADBAN - Technokrata, pracował w irackim Ministerstwie Ropy Naftowej z przerwami od 1973 roku. Ma 59 lat, urodził się w Babilonie, studiował górnictwo naftowe na Uniwersytecie Londyńskim.

d4d471q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d471q
Więcej tematów