Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
W piątek w nocy, Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która obowiązuje od 24 kwietnia tego roku. Teraz znowelizowana ustawa, która umożliwia nabycie spółdzielczych mieszkań lokatorskich za niewielkie kwoty, trafi do prezydenta.
25.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Nowelizacja ustawy wprowadza nowe przepisy, w miejsce uchylonych przez Trybunał Konstytucyjny, określające koszty wykupu spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Koszt przekształcenia spółdzielczego mieszkania lokatorskiego w odrębną własność stanowić będzie różnicę między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym.
Kwota ta będzie mogła być jeszcze pomniejszana o zwaloryzowaną wartość pomocy jaką spółdzielnia otrzymała od państwa, proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu.
Przyjęta senacka poprawka wprowadza precyzyjniejszy zapis odnośnie kosztów przekształceń. Sejm przyjął także zapis, który jednoznacznie określa, że koszty określenia wartości rynkowej lokalu obciążają członka spółdzielni.
Sejm uchwalił wcześniej w nowelizacji, że w przypadku remontu budynku, spółdzielnia może żądać, aby osoby korzystające ze znajdujących się w nim lokali przeniosły się do mieszkań zastępczych.
W piątek Sejm przyjął senacką poprawkę, która stanowi, że lokal zamienny musi się znajdować w tej samej miejscowości, w której znajduje się dotychczasowe mieszkanie, przy czym musi on być wyposażony w co najmniej takie same urządzenia techniczne, w jakie było wyposażone obecne mieszkanie. Pokoje w mieszkaniu zastępczym muszą mieć taką samą powierzchnię jak w lokalu dotychczas używanym. (mag)