Trwa ładowanie...
d3wc5zv

Nowelizacja ustawy o KCIK z powrotem do komisji

Z powrotem do komisji spraw wewnętrznych skierował w środę Sejm projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej. Część klubów parlamentarnych chce jednak odrzucenia projektu.

Share
d3wc5zv

Według projektu posłów SLD, KCIK ma działać przy Komendzie Głównej Policji, a nie - jak przewidziano w ustawie - jako odrębny organ. Do KCIK włączony miałby też zostać Krajowy System Informatyczny, przewidziany w ustawie o cudzoziemcach. Ma on gromadzić informacje m.in. o obywatelach innych państw, którzy popełnili przestępstwa.

Zdaniem posłów SLD, KCIK w KGP to rozwiązanie tańsze niż tworzenie nowego urzędu. Projekt popiera rząd - w środę wiceszef MSWiA Andrzej Barcikowski powiedział, że Centrum przy policji będzie kosztować ok. 50 mln zł., podczas gdy utworzenie odrębnego urzędu kosztowałoby ok. 150 mln. zł. Jerzy Dziewulski (SLD) podkreślał, że policja już dysponuje - jak ocenił - 97% informacji, które gromadzić ma KCIK.

Projekt poparły też PSL i UP. O odrzucenie wniosły zaś, LPR, Samoobrona i PO. Konstanty Miodowicz (PO) podkreślił, że jest on niedopracowany i nie ma uzasadnienia merytorycznego. (jask)

d3wc5zv

Podziel się opinią

Share
d3wc5zv
d3wc5zv
Więcej tematów