Nowela ustawy o KRS. Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy
- Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o KRS w trybie kontroli prewencyjnej - przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Prezydent Duda przekazał do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o KRS. Rządowa nowelizacja zakłada wybór 15 sędziów-członków KRS. Ich wyłaniania ma się odbywać w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w którym brać udział będą wszyscy sędziowie w Polsce.
KRS, której zadaniem jest chronienie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozpatruje i ocenia kandydatury na stanowiska sędziego, a także przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów. W skład KRS wchodzi 25 osób, w tym 15 członków wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie.
Prezydent zdecydował w sprawie KRS. Będą zmiany
Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreślała wcześniej, że nowelizacja ustawy o KRS jest jaskrawo sprzeczna z konstytucją. Paprocka podkreślała, że nie ma możliwości zaakceptowania takich rozwiązań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudowali miliardowy biznes. Zaczynali od miliona dolarów
Minister Paprocka 15 lica w rozmowie z PAP powiedziała, że minister sprawiedliwości, i premier mają świadomość tego, że ustawa jest "po prostu jawnie niezgodna z konstytucją". Zaznaczała, że to nie jest tylko stanowisko pana prezydenta, ale także "wielu autorytetów Sądu Najwyższego, prawników, sędziów. Nie ma tutaj pola do dyskusji" - mówiła.
Tryb kontroli prewencyjnej wyznaczony dla noweli ustawy oznacza, że prezydent przed podpisaniem ustawy występuje Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności projektu z ustawą zasadniczą.
Przeczytaj także: Kryzys na nieznanej wyspie. Turyści zrezygnowali
Źródło: PAP