PolskaNowela lustracji do Trybunału Konstytucyjnego

Nowela lustracji do Trybunału Konstytucyjnego

Liga Polskich Rodzin oraz Prawo i Sprawiedliwość
wspólnie zaskarżą nowelizację ustawy lustracyjnej do Trybunału
Konstytucyjnego - zapowiedział w czwartek rzecznik klubu
parlamentarenego Ligi Antoni Macierewicz.

21.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

To nie jest tylko kwestia niezgodności z konstytucją, która nie zezwala na podejmowanie przez Senat nieuprawnionych działań, ale także kwestia kolizji nowelizacji z innymi ustawami - o informacji niejawnej i o IPN - oświadczył Macierewicz. Dodał, że te ustawy opierają się na definicji tajnego współpracownika sformułowanej w starej ustawie lustracyjnej.

Powiedział też, że w sprawie wniosku do Trybnału Liga będzie współpracować z Prawem i Sprawiedliwością. Nie ma powodu do składania odrębnych wniosków - uznał.

Komentując ten zarzut prezydent Kwaśniewski powiedział, że sam jest zainteresowany rozstrzygnięciem przez Trybunał kwestii roli Senatu w tworzeniu prawa i możliwości wpływania przez tę Izbę na rozstrzygnięcia sejmowe. Jego zdaniem sens istnienia drugiej izby polega właśnie na tym, by mogła ustawy istotnie poprawiać. Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że rozstrzygnięcie Trybunału będzie istotne dla systemu prawnego i ustrojowego w Polsce.

Zdaniem prezydenta nowa ustawa lustracyjna jest lepsza od poprzedniej. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent odpowiadał na pytania dziennikarzy, między innymi, na temat lustracji.

Na pytanie, czy nowa ustawa nie skrzywdzi tych, których już zlustrowano - a w myśl obecnej ustawy nie podlegają lustracji - prezydent odpowiedział, że, choć może przydałoby się zweryfikowanie niektorych procesów lustracyjnych, to prawo nie działa wstecz.

Znowelizowana ustawa lustracyjna przewiduje, że wyłączone z lustracji będą osoby związane z wywiadem i kontrwywiadem oraz służby ochrony granic PRL. Lustrowani będą tylko ci, którzy działali przeciw Kościołowi, opozycji, związkom zawodowym, czy suwerennościowym aspiracjom narodu.

Przepisy nowej ustawy nie pozwalają na powrót do spraw już zakończonych prawomocnym wyrokiem, mimo że - jak można by się spodziewać, przebieg postępowania lustracyjnego w myśl nowej ustawy zakończyłby się odmiennym wyrokiem.

Przepisy znowelizowanej ustawy będą natomiast stosowane w sprawach, gdzie zapadł wyrok nieprawomocny oraz tam, gdzie postępowanie zostało wszczęte i sąd nie wydał jeszcze wyroku. (and)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)