PolskaNowe środki wychowawcze w polskim prawie

Nowe środki wychowawcze w polskim prawie

Więcej środków wychowawczych będzie teraz mógł stosować sąd rodzinny wobec młodocianych, którzy złamali prawo. Większe uprawnienia będą też miały ofiary popełnianych przez nich przestępstw - przewiduje znowelizowana ustawa o postępowaniu wobec nieletnich. Nowe przepisy weszły w poniedziałek w życie.

29.01.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Rozszerzony został katalog środków wychowawczych. Sąd będzie mógł zobowiązać małoletniego np. do wykonania prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego albo społeczności lokalnej, czy do uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych i wychowawczych.

Wprowadzono też możliwość mediacji na każdym etapie postępowania. Bezpośrednia rozmowa i spotkanie małoletniego sprawcy z pokrzywdzonym ma na celu doprowadzenie do porozumienia między nimi.

Zwiększają się też uprawnienia pokrzywdzonego. Będzie on mógł uczestniczyć w rozprawie (dotychczas nie miał takiej możliwości), będzie też zawiadamiany o wszczęciu postępowania i orzeczeniu końcowym (dotąd powiadamiano go tylko o umorzeniu postępowania).

Większe są również możliwości umieszczenia nieletniego w schronisku, które jest odpowiednikiem aresztu tymczasowego, stosowanego wobec dorosłych. Dotąd dziecko mogło tam trafić jeśli były okoliczności przemawiające za umieszczeniem go w zakładzie poprawczym, a sąd mógł się obawiać, że będzie ono chciało się ukrywać, zacierać ślady swojego czynu, lub gdy nie można było ustalić jego tożsamości.

Ustawę o postępowaniu wobec nieletnich stosuje się do osób, które nie ukończyły 18 lat - przy zapobieganiu i zwalczaniu demoralizacji, a także w postępowaniu o czyny karalne w stosunku do osób, które mają więcej niż 13 lat, ale nie ukończyły 17 lat.

Wyjątkowo, w przypadkach gdy nieletni dopuści się najcięższych przestępstw, jak zabójstwo czy gwałt - odpowiada on przed sądem karnym. (mag)

sądprawoprzepisy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)