Trwa ładowanie...

Nowe śmigłowce szturmowe dla polskiej armii. Rusza program "Kruk"

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął fazę analityczno-koncepcyjną w sprawie zakupu i eksploatacji śmigłowców bojowych - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Program wyposażenia Wojsk Lądowych w nowy śmigłowiec uderzeniowy otrzymał nazwę "Kruk".

Nowe śmigłowce szturmowe dla polskiej armii. Rusza program "Kruk"Źródło: AFP, fot: Jung Yeon-Je
d3trbeh
d3trbeh

Zobacz też: Jakie śmigłowce uderzeniowe dla Polski?

Jak poinformował IU, jest to pierwszy etap projektu. Na podstawie skróconej analizy rynku Inspektorat opracuje wymagania operacyjno-techniczne. W drugiej fazie, na podstawie już szczegółowej analizy, zostaną opracowane studium wykonalności oraz wstępne założenia taktyczno-techniczne. Na tym etapie IU zakłada możliwość przeprowadzenia dialogu technicznego - rozmów z producentami, które mają dać MON wiedzę o możliwych rozwiązaniach technicznych.

Potencjalni oferenci, którzy chcą uczestniczyć w procedurze badania rynku, mogą się zgłaszać do 1 sierpnia. Termin zgłaszania gotowości do udziału w badaniu rynku może zostać w razie potrzeby przesunięty.

W MON trwa obecnie przetarg na 70 wielozadaniowych śmigłowców do transportu i zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Ponadto przewidywano zakup ok. 30 nowych śmigłowców czysto bojowych, mających zastąpić Mi-24.

Plan modernizacji technicznej armii do roku 2022 zakładał zakup 12 wiropłatów, kolejnych 18 miano kupić po roku 2022. Przetarg miał ruszyć w 2018. Program śmigłowców uderzeniowych - obok kilku innych programów - przyspieszono wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. W maju wiceminister obrony Czesław Mroczek zapowiadał rozpoczęcie prac analityczno-koncepcyjnych jeszcze w tym roku.

d3trbeh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3trbeh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj