Trwa ładowanie...

Nowe śmigłowce szturmowe dla polskiej armii. Rusza program "Kruk"

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął fazę analityczno-koncepcyjną w sprawie zakupu i eksploatacji śmigłowców bojowych - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Program wyposażenia Wojsk Lądowych w nowy śmigłowiec uderzeniowy otrzymał nazwę "Kruk".

Share
Nowe śmigłowce szturmowe dla polskiej armii. Rusza program "Kruk"
Źródło: AFP, Fot: Jung Yeon-Je
dtscv3w

Jak poinformował IU, jest to pierwszy etap projektu. Na podstawie skróconej analizy rynku Inspektorat opracuje wymagania operacyjno-techniczne. W drugiej fazie, na podstawie już szczegółowej analizy, zostaną opracowane studium wykonalności oraz wstępne założenia taktyczno-techniczne. Na tym etapie IU zakłada możliwość przeprowadzenia dialogu technicznego - rozmów z producentami, które mają dać MON wiedzę o możliwych rozwiązaniach technicznych.

dtscv3w

Potencjalni oferenci, którzy chcą uczestniczyć w procedurze badania rynku, mogą się zgłaszać do 1 sierpnia. Termin zgłaszania gotowości do udziału w badaniu rynku może zostać w razie potrzeby przesunięty.

W MON trwa obecnie przetarg na 70 wielozadaniowych śmigłowców do transportu i zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Ponadto przewidywano zakup ok. 30 nowych śmigłowców czysto bojowych, mających zastąpić Mi-24.

Plan modernizacji technicznej armii do roku 2022 zakładał zakup 12 wiropłatów, kolejnych 18 miano kupić po roku 2022. Przetarg miał ruszyć w 2018. Program śmigłowców uderzeniowych - obok kilku innych programów - przyspieszono wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. W maju wiceminister obrony Czesław Mroczek zapowiadał rozpoczęcie prac analityczno-koncepcyjnych jeszcze w tym roku.

dtscv3w

Podziel się opinią

Share
dtscv3w
dtscv3w
Więcej tematów