Trwa ładowanie...
04-04-2008 05:05

Nowe samochody opancerzone zamiast hummerów

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", cztery firmy, wśród nich polski producent
samochodu Tur, mogą się starać o wart miliony euro kontrakt na
nowe samochody opancerzone dla polskiego wojska. Mają zastąpić
hummery, którymi jeżdżą na patrole polscy żołnierze w Afganistanie.

Nowe samochody opancerzone zamiast hummerówŹródło: AFP
d3bi9kg
d3bi9kg

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło właśnie procedury zmierzające do zakupu samochodów.

Według gazety, przed kilkoma dniami cztery firmy otrzymały tzw. zapytania, czy chcą sprzedać armii 120 pojazdów patrolowych. Są to: polski Tur z prywatnej firmy AMZ Kutno, włoski LMV z firmy Iveco (zakupiony już przez Wielką Brytanię, Norwegię, Belgię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy i Czechy), szwajcarskie Eagle IV firmy Mowag i RG-32 firmy BAE Systems z RPA (ten kupili Finowie i ONZ)
.

Pierwszą partię, 40 pojazdów, MON kupi w trybie tzw. pilnej potrzeby operacyjnej, tzn. bez przetargu. Ale i tak pierwsze pojazdy w polskiej armii będą za rok.

Według nieoficjalnych informacji gazety, koszt kontraktu to przynajmniej 25 mln euro. (PAP)

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj