Nowe Prawo lotnicze - ułatwienia dla firm prywatnych
Senat wprowadził w piątek poprawki do nowego Prawa lotniczego. Senatorowie zaproponowali m.in. większe niż w sejmowej wersji ustawy ułatwienia w zakładaniu prywatnych firm lotniczych zajmujących się przewozami i obsługą lotnisk.
Nowe prawo ogranicza liczbę wydawanych koncesji jedynie dla tych firm, które będą realizowały przewozy lotnicze dużymi samolotami o masie powyżej 10 ton i zabierającymi na pokład więcej niż 20 pasażerów. Na prowadzenie działalności mniejszymi samolotami wymagane będzie jedynie zezwolenie administracyjne.
W poprawkach senatorowie umożliwili państwowym lub komunalnym jednostkom organizacyjnym, nie posiadającym osobowości prawnej, zakładanie lotnisk. Dotyczy to m.in. Lasów Państwowych.
Senatorowie skreślili z nowej ustawy zapis wprowadzający obowiązek posiadania licencji przez stewardesy i stewardów.
Senat ograniczył maksymalnie do trzech liczbę wiceprezesów Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Ruchu Lotniczego.
Nie przeszła natomiast poprawka skracająca z 18 do 16 godzin maksymalny dobowy czas pracy personelu lotniczego. Gdyby senatorowie ją przyjęli, rejsy na długich trasach musiałyby być obsługiwane przez dwie załogi zamiast jednej, co zwiększyłoby koszty przewoźników.
Wśród wprowadzonych poprawek jest m.in. upoważnienie szefów lotnisk do podejmowania decyzji o odstrzale zwierzyny zagrażającej bezpieczeństwu ruchu lotniczego. Obecnie uzyskanie stosownych zezwoleń jest kłopotliwe i zabiera dużo czasu. (aso)