Trwa ładowanie...

Konferencja premiera. Nowe obostrzenia również w kościołach

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszone zostały nowe obostrzenia, które obowiązywać będą w całej Polsce. Szef resortu zdrowia poinformował, że świątynie pozostaną otwarte i będą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym.

Nowe obostrzenia. Wiadomo czy nastąpi zamknięcie kościołówNowe obostrzenia. Wiadomo czy nastąpi zamknięcie kościołówŹródło: East News
der5alg
der5alg

Z uwagi na zbliżającą się Wielkanoc, w ostatnich dniach coraz częściej mówi się o konieczności zaostrzenia rygoru sanitarnego obowiązującego w kościołach lub - po prostu - o ich zamknięciu. Zwolennicy tego pomysłu twierdzą, że pozwoliłoby to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zamknięcie kościołów? Jest decyzja rządu

Czwartkowa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dała odpowiedź na pytanie o ewentualne zaostrzenie reżimu sanitarnego w kościołach. Decyzją rządu kościoły pozostaną otwarte, zmienią się natomiast obowiązujące w nich zasady dotyczące zachowania odpowiedniego dystansu społecznego i limitu osób, które mogą jednorazowo przebywać w świątyni.

ZOBACZ TEŻ: Szpila wbita w Adama Niedzielskiego. Teraz profesor dostał poparcie

- Od 27 marca, czyli od najbliżej soboty, będzie obowiązywał nowy limit osób, czyli analogicznie jak w sklepach - 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, ale oczywiście przy tych wszystkich zasadach, które już obowiązują, czyli odstęp 1,5 metra i obowiązek zakładania maseczek - powiedział Adam Niedzielski. - Chcę zwrócić uwagę, że mamy tu zaostrzenie pewnych standardów i mamy tu zaostrzenie analogiczne do tych, które pojawią się wielkich sklepach, więc nie ma mowy o dyskryminacji jakichkolwiek obiektów - podkreślał minister zdrowia.

der5alg

Kościoły pozostaną otwarte

Zanim zapadła decyzja dotycząca kościołów, politycy obozu rządzącego podkreślali, że wszelkie decyzje, które zapadną w tej sprawie, nie mogą prowadzić do dyskryminacji instytucji Kościoła. - Chciałbym, żeby rozwiązania, które są stosowane względem różnych obiektów, nie były dyskryminujące. Na razie mamy rozwiązanie analogiczne do przestrzeni sklepowej - 1 osoba na 15 mkw. Docierają do mnie sygnały nt. weryfikacji realności tych limitów, że są one prawdopodobnie nieprzestrzegane. Dlatego dziś będę rozmawiał z władzami kościelnymi na ten temat przestrzegania tych obostrzeń - mówił w środę Adam Niedzielski w programie WP Newsroom.

Obostrzenia w kościołach KPRM
Obostrzenia w kościołachŹródło: KPRM

W podobnym tonie o obostrzeniach w kościołach wypowiadał się jeszcze we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Pragnę zwrócić uwagę, że nie ma żadnej dowolności. Jeżeli idziemy do sklepu spożywczego, to jest tam obowiązek, że jedna osoba może przebywać na 15 mkw. Dokładnie tak samo jest w kościele. Także nie można dyskryminować jednej instytucji kosztem drugiej, dla wszystkich zasady są takie same - mówił Dworczyk.

Głos w sprawie ograniczeń dotyczących kościołów zabrała również Konferencja Episkopatu Polski. "Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach" - czytamy w oficjalnym komunikacie KEP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
der5alg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
der5alg
Więcej tematów